SCOTTISH BREEDS
SEPTEMBER 2022

Rough Collies - Ms K McDevitt
Smooth Collies - Mr S W Hall

ENTRIES
ROUGH COLLIES 58/64 - SMOOTH COLLIES 13/16

ROUGH COLLIES

DCC/BOB Ch Gataj Struck by Lightning
RCC - Chelborn Story Teller
BCC Starlenga All About Me
RCC Ch Beldones La Vita Bella for Hanvale JW
BP Avonfair Spellbound with Salsina NAF TAF
Best Veteran Ch/fr Ch Jugband Blues Du Clos De Sea-Wind via Aaronwell (Imp Fra)
Best Special Beginners Thistlewings Andromeda

 

 

Class 133. Minor Puppy Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place 380 - Tiganlea Top-Notch (Mr J & Mrs C J Tipper)
2nd Place 375 - Thistlewings Andromeda (az1) (Miss C Shorten)
3rd Place 356 - Blamorder Gold Plated (Mr D & Mrs T & Miss Ag Holmes & Holmes & Lusty)


Class 134. Puppy Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place 360 - Avonfair Spellbound with Salsina NAF TAF (Mr C & Mrs J Llewellyn)
2nd Place 378 - Amalunaque Arcturis Wind at Tiganlea (Mr J & Mrs C J Tipper)
3rd Place 375 - Thistlewings Andromeda (az1) (Miss C Shorten)

 

Class 135. Junior Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place 343 - Shanaburn Country Road (Mrs W Brodie)
2nd Place 342 - Kourika You’ll Do for Me (Mr R Blaikie)


3rd Place 392 - Thistlewing Smoky Quarts (Mrs B P Welsh)


Reserve (4th Place) 377 - Thistlewing Firedancer at Bryany (Mr C Taylor)

 

Class 136. Yearling Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 364 - Gataj Out of The Woods JW (Mrs M A Lockyer)

 

Class 137. Graduate Dog
Entries: 0 Absentees: 0


Class 138. Post Graduate Dog
Entries: 1 Absentees: 1


Class 139. Limit Dog
Entries: 2 Absentees: 1


1st Place 385 - Paulara No Where Man (Mrs C Turner)

 

Class 140. Open Dog
Entries: 8 Absentees: 0


1st Place 365 - Ch Gataj Struck by Lightning (Mrs M A Lockyer) DCC


2nd Place 351 - Chelborn Story Teller (Mrs V Cronk) RCC

3rd Place 367 - Ch Oakland Blue Style Du Clos De Seawind at Zolkhan (Imp Fra) (Miss M Mccann)


Reserve (4th Place) 368 - Roughrigg Rag 'n' Bone Man (Mrs M & Mr J Mccarte)


Very Highly Commended (5th Place) 382 - Chantique Magical Mystery (Mrs C Turner)


Class 141. Veteran Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 348 - Ch/fr Ch Jugband Blues Du Clos De Sea-Wind via Aaronwell (Imp Fra) TAF (Mr J Congdon) BV


Class 142. Special Beginners Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 375 - Thistlewings Andromeda (az1) (Miss C Shorten)

Class 143. Minor Puppy Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1st Place 388 - Tamira’s Miracles Cornflake Girl for Hanvale (Imp Hun) NAF TAF (Mr S & Mrs H Walder)
2nd Place 383 - Delfluvia Blue Raine for Paulara NAF (Mrs C Turner)


Class 144. Puppy Bitch
Entries: 3 Absentees: 1
1st Place 386 - Santin Dream Du Clos Du Seawind NAF (Mrs C Turner)
2nd Place 346 - Avonfair A Million Love Song at Revdvicki (Reverend V E Burrows)


Class 145. Junior Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place 359 - Avonfair Secret Love Letter to Salsina NAF TAF (Mr C & Mrs J Llewellyn) BP
2nd Place 339 - Kourika Dressed to Thrill (Mr R Blaikie)


3rd Place 370 - Lillyway Lemon Sparkle at Nithview (Mesdames M & J Melvin & Jopson)
Reserve (4th Place) 355 - Chantique Sugar Moon (Mr J & Mrs M Hobkirk)


Class 146. Yearling Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 362 - Gataj Good Time Girl (Mrs M A Lockyer)
2nd Place 384 - Paulara Keep The Faith (Mrs C Turner)


Class 147. Graduate Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 381 - Tiganlea True Hearts Desire (Mr J & Mrs C J Tipper)
2nd Place 347 - Uffspring Uniquely Mayd for Whitecraigs (Mrs D Clark Kerr)


Class 148. Post Graduate Bitch
Entries: 6 Absentees: 2
1st Place 372 - Salsina Secret Love Song at Avonfair (Mr Dg & Mrs Mm & Mrs M Mitchell & Mitchell & Jordan)
2nd Place 350 - Riverside Song Instant Karma from Aaronwell (Imp Rom) NAF TAF (Mr J Congdon)
3rd Place 363 - Gataj Honey Bee (Mrs M A Lockyer)


Reserve (4th Place) 369 - Roughrigg Remember Me (Mrs M & Mr J Mccarte)


Class 149. Limit Bitch
Entries: 6 Absentees: 0


1st Place 390 - Starlenga All About Me (Mr G & Mrs M & Mrs L Walker & Walker & Ritchie) BCC
2nd Place 352 - Chelborn Wish List (Mrs V Cronk)
3rd Place 349 - Riverside Song Desiderata for Aaronwell (Imp Rom) NAF (Mr J Congdon)
Reserve (4th Place) 361 - Gataj Girl's Best Friend (Mrs M A Lockyer)
Very Highly Commended (5th Place) 338 - Tiganlea Twinkling Saphire at Rannaleroch (Mr J & Ms C Barron & Jenkins)

 

Class 150. Open Bitch
Entries: 9 Absentees: 0


1st Place 387 - Ch Beldones La Vita Bella for Hanvale JW (Mr S & Mrs H Walder) RCC
2nd Place 389 - Nelinka De Remember Our Love for Starlenga (Mr G & Mrs M & Mrs L Walker & Walker & Ritchie)
3rd Place 354 - Ch Brilyn Molly Coddles JW (Mrs S Hawkins)


Reserve (4th Place) 373 - Gillyflower Della Buca Delle Fate (Imp Ita) (Mr Rp & Mrs Ma Shipp)


Very Highly Commended (5th Place) 341 - Kourika Kover Girl (Mr R Blaikie)


Class 151. Veteran Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 376 - Lynmead Amalie Love Is Blue at Telforth (Miss P Sibbald)


Class 152. Special Beginners Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 347 - Uffspring Uniquely Mayd for Whitecraigs (Mrs D Clark Kerr)

SMOOTH COLLIES

Dog Challenge Certificate 398 - Blamorder Audacity (Miss A Lusty)
Reserve Dog Challenge Certificate 403 - Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)
Bitch Challenge Certificate 401 - Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)
Reserve Bitch Challenge Certificate 395 - Shulune Imperial Storm (Miss J M Fort)
Best Of Breed 398 - Blamorder Audacity (Miss A Lusty)
Best Puppy 402 - Wynele Bee Outstanding (Mrs Fa Steel)
Best Veteran 395 - Shulune Imperial Storm (Miss J M Fort)

Class 153. Puppy Dog
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 154. Junior Dog
Entries: 1 Absentees: 0

1st Place 403 - Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)

 

Class 155. Graduate Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 403 - Constella Hazy Cosmic Jive (Mr M & Mrs R Wensley)

 

Class 156. Post Graduate Dog
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 157. Limit Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 398 - Blamorder Audacity (Miss A Lusty)

 

Class 158. Open Dog
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 159. Veteran Dog
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 160. Special Beginners Dog
Entries: 0 Absentees: 0

Class 161. Puppy Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 402 - Wynele Bee Outstanding (Mrs Fa Steel)

 

Class 162. Junior Bitch
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 163. Graduate Bitch
Entries: 0 Absentees: 0

 

Class 164. Post Graduate Bitch
Entries: 1 Absentees: 1

 

Class 163. Graduate Bitch
Entries: 0 Absentees: 0


Class 164. Post Graduate Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 401 - Lizoni Va Va Voom (Miss A Richardson)


Class 165. Limit Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place 399 - Blamorder The Hustler (Miss A Lusty)
2nd Place 394 - Shulune Imperial Seduce Me (Miss J M Fort)
3rd Place 397 - Shandlmain Serene (Mr A & Mrs T Kennedy)
Reserve (4th Place) 400 - Koczkodan Sweet Dreams of Lizoni (Miss A Richardson)


Class 166. Open Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place 404 - Blamorder Poco Loco for Mcclelland (Miss L & Mr C Williams & Hamilton)


Class 167. Veteran Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 395 - Shulune Imperial Storm (Miss J M Fort)


Class 168. Special Beginners Bitch
Entries: 0 Absentees: 0

 

 

A polite reminder re show photos, they must be emailed to me as a jpeg image please email: collielife1@gmail.com.
Due to work constraints I cannot add photos 'after' a show, and these must be sent to me beforehand.
Thank you

 

 

 



 

Stats2