JANUARY 2019

Coventry Ladies Kennel Association
Heywood and Radcliffe CS
Nuneaton and District
Hamilton Canine Club
Ashford Faversham and DCS
City of Cambridge
Lichfield
Coalville and District

 

Coventry Ladies Kennel Association
Judge - Colin Ashmore (Buttermere)
1st January 2019

Puppy (5/0)


1st Tame's Riverside Song Xtra Sweet at Rahlissa (BP)
2nd Whitakers Siluto Mysterious Girl
3rd Whitakers Siluto Over the Blue Moon


4th Beardsworths Maysinder Empress of India
5th Simpsons Irresistible Reverie of the Windy Lands for Gaeldom

Post Graduate (8/0)


1st Shipps No More Heroes Du Clos De Sea Wind (RBOB)
2nd Beaden & Arrowsmiths Saganan Blue Diamond


3rd Davis Most Majestic Victory of Rosschell


4th Hansons Ambartr Plancee at Jards
5th Whitakers Siluto Mysterious Girl

Open (6/0)
1st Beadens Myriehewe Promises (BOB)
2nd Shipps No More Heroes Du Clos De Sea Wind


3rd Whitakers Aniesh Misty Blue of Siluto


4th Wrights Pelido David Weir
5th Lyalls Santalolys Sky Amidalas.

 

Heywood and Radcliffe CS
6th January 2019
Breed Judge Eleri Bluck - Judges critique
Group judge Tony Burscough (Kilfinan)

Puppy (4 0a)
1. Grindley LANRUE EMMA EMILY (BP & PPG2)
2. Boyle BARRENCLOUGH MOON MAGIC


3. Beardsworth MAYSINDER EMPRESS OF INDIA
4. Smith RASHEL DAZZLED BY DUST

Junior (4 0a)


1. Jones BROOKLYNSON BLACK DIAMOND WITH DANCOL
2. Savage PEBLU GOLD REFLECTION
3. Boyle BARRENCLOUGH GOLDEN LINNET
4. Garside BARRENCLOUGH GOLDEN LILY

Post Graduate (6 2a)
1. Jones BROOKLYNSON BLACK DIAMOND WITH DANCOL
2. Grindley LANRUE MILLY MOLLY MANDY
3. Boyle BARRENCLOUGH HEART OF GOLD
4. William's INGLEDENE SEASONS IN THE SUN AT ESSANJAY

Open (6 2a)


1. Beare JEMSPARK MAID IN SECRET (BOB & PG4)
2. Williams ESSANJAY DARK MOON RISING
3. Smith RASHEL RAZZLE DAZZLE
4. Boyle BARRENCLOUGH GOLDEN LINNET

Nuneaton and District
13th January 2019
Judge Mrs Chrissi Pellegrini (Avebury)

Puppy (5/2)


1st Simpsons Irresistible Reverie of the Windy Lands for Gaeldom (BP)
2nd Massons Samhaven Golden Shadow
3rd Newtons Fiorcara Sweet Victoria

Graduate (6/2)
1st Lyalls Santalolys Sky Amidalas (BOB)
2nd Massons Samhaven Golden Shadow
3rd Newtons Fiorcara Brave Explorer


4th Skinners Samhaven Time Is Money with Nikal

Open (4/2)
1st Lyalls Santalolys Sky Amidalas


2nd Skinners Nikal It's Gud To Be Black

Ashford Faversham and DCS
13th January 2019
Judge: Joanne Day (Izumis)

Junior (6/0)
1st Dycoshem Sedona Belle BP PPG2
2nd Saganan Dancing in the Dark
3rd Trenley Truely Loved
4th Riverside Song Yemaya NAF TAF
5th Trenley True Grit at Bellcot

Post Graduate (2/0)
1st Beloreen Starlight RBOB
2nd Saganan Dancing in the Dark

Open (4/1
1st Riverside Song Raised on Rock Trenley (Imp Rom) BOB/PG4
2nd Beloreen Starman
3rd Saganan Gundagai

 

City of Cambridge
26th January 2019
Judge Felicity Snook (Pitcombe)
Group Judge Mrs Lynn Dumbrell (Bethlyntee)


Junior (3/0)
1st Siluto Misterious Girl (BOB & Group 3)
2nd Barrenclough Golden Linnet
3rd Siluto Over The Blue Moon

Post Graduate (4/0)
1st Siluto Misterious Girl
2nd Santalolys Sky Amidalas (RBOB)
3rd Barrenclough Heart of Gold JW


4th Samhaven Time Is Money with Nikal

Open (4/0)
1st Santalolys Sky Amidalas
2nd Aniesh Misty Blue Moon of Siluto


3rd Nikal It's Gud To Be Black
4th Barrenclough Moon Magic BP/PPG3

Lichfield Canine Society Open Show
26th January 2019
Judge Steve Webb Shadowpark

Judges critique

Puppy (3,0)
1st Geddes, Serenlas No Ordinary Blu for Ingledene BP, BOB
2nd Hawkin and Foy’s, Beldones Blue Echo
3rd Scott’s Whatacoo, The One and Only

Junior (9,5)
1st Geddes, Serenlas No Ordinary Blu for Ingledene
2nd Beaden’s Sanganan Blue Diamond
3rd Hawkin and Foy’s, Beldones Blue Echo


4th Walder’s Hanvale Polly Shelby

Post Graduate (7,3)
1st Hawkin and Foy’s Beldonnes Corradina
2nd Pullin’s Chantique Obsession at Myjacks
3rd Scott’s Aniesh Touch of Black
4th Byrne’s Ingledene Affairs by Nite

Open (4,1)


1st Walder’s Beldones La Vita Bella for Hanvale RBOB


2nd Davis’s Most Majestic Victory of Rosschell (Imp Hun)
3rd Scott’s Whatacoo Wings of an Angel over Aniesh


Coalville and District CS
27th January 2019
Judge: Michael Von Bruggemberg-Rothschild

Puppy (1,0)
1st Whatacoo The One and Only

Junior
2 entries, absent

Post Graduate (4,1)


1st Whatacoo Blaze of Glory RBOB


2nd Samhaven Time is Money with Nikal
3rd Aniesh Touch of Black

Open(5,3)
1st Beldones Baby Love TAF BOB


2nd Nikal It's Gud To Be Black

Hamilton Canine Club
27th January 2019
Judge: Mr Gordon Haran

Post Graduate (4,1)
1st Thistlewing Harp String
2nd Seanchrois Extraordinary Blue Girl
3rd Wilmaranna Blue Diamond

Open (4,1)


1st Nithview Country Bumpkin BOB/PG4
2nd Wilmaranna Forever in Blue
3rd Starlenga Jimmy Mack

 

 

 

 



 

Stats2