Windsor
28th June 2019
Rough Collies - Mrs E Kitchen
Smooth Collies - Mr K Starkey
- Judges critique

 

ROUGH COLLIES

BEST OF BREED : 3442 GRAINGER Miss A Samhaven Sound Track 
Dog CC : 3442 GRAINGER Miss A Samhaven Sound Track 
Res Dog CC : 3453 HUMPHREY Mrs S Shasam Sign Of The Times JW 
Bitch CC : 3486 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Soul Diva 
Res Bitch CC : 3449 HAWKINS Mrs S Brilyn Mollycoddles JW 
Best Puppy : 3428 CONGDON Mr J F & Mrs M Aaronwell Ashley Banjo 
Best Veteran : 3487 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Ch Atendus Erasure

Class 1130 VD (3 Entries) Abs: 0 


1st: 3487 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Ch Atendus Erasure 


2nd: 3452 HOWARD Miss S E Darahill Chaos At Sablemyst 


3rd: 3484 SKINNER Miss S Nikal It's Gud To Be Black 


Class 1131 MPD (2 Entries) Abs: 1 
1st: 3455 JACKSON Ms A Cambrogan On The Bonny Banks For Vycaran 


Class 1132 PD (2 Entries) Abs: 0 
1st: 3428 CONGDON Mr J F & Mrs M Aaronwell Ashley Banjo 


2nd: 3496 WRAY-RAMSDEN Mrs S L Takhisis Magic Of Dreams 
 

Class 1133 JD (7 Entries) Abs: 2 


1st: 3457 LOCKYER Mrs M Once Upon A Time Du Clos De Sea-wind With Gataj
2nd: 3441 FULLER Mrs E A Hanvale Arthur Shelby with Damos 
3rd: 3426 CARLYON, Ms L M & ADAMS Mr R L Dycoshem Havasupai Wonder 
Res: 3417 ALEXANDER Miss Z A Ingledene Aramis 
VHC: 3432 CORBEN Mrs P Astromelias Ulises via Caprioara (Imp) 

Class 1134 YD (7 Entries) Abs: 0 


1st: 3438 FOY, Mrs O & HAWKINS Mr B Beldones Blue Echo 
2nd: 3429 CONGDON Mr J F & Mrs M Fridens Stay Cool With Aaronwell (Imp Rus) 


3rd: 3479 SHIPP Mr R P & Mrs M A No More Heroes Du Clos De Sea-wind Jw (Imp Fra) 
Res: 3426 CARLYON, Ms L M & ADAMS Mr R L Dycoshem Havasupai Wonder 
VHC: 3417 ALEXANDER Miss Z A Ingledene Aramis 

Class 1135 ND (1 Entries) Abs: 0 
1st: 3426 CARLYON, Ms L M & ADAMS Mr R L Dycoshem Havasupai Wonder 


Class 1136 PGD (6 Entries) Abs: 0 


1st: 3497 WRAY-RAMSDEN Mrs S L Takhisis Dream Weaver 


2nd: 3469 NEWTON & PATTERSON Mesdames V & A Darahill Xanadu 


3rd: 3465 MCLAUGHLIN Mrs M S Moondance De Cabrenysset For Brihow (Imp) 
Res: 3467 MURRAY, Mrs V J & BELLAMY Mrs D Beloreen Starman 


VHC: 3458 LOCKYER Mrs M Think Of Me Prince Of Sunlight At Gataj (Imp) JW  

Class 1137 LD (5 Entries) Abs: 2 
1st: 3453 HUMPHREY Mrs S Shasam Sign Of The Times JW RDCC


2nd: 3459 LOCKYER Mrs M Gataj Beau Of Surprises JW 
3rd: 3423 BROWN Mrs V A Jazzman Du Clos De Seawind For Mertrisa (Imp) Rom 


Class 1138 OD (6 Entries) Abs: 2 
1st: 3442 GRAINGER Miss A Samhaven Sound Track DCC/BOB


2nd: 3451 HOLLYWOOD Mrs A C Amalie Lynmead Say It Again 


3rd: 3430 CONGDON Mr J F & Mrs M Ch Jugband Blues Du Clos De Sea-wind Via Aaronwell 


Res: 3475 RAE Miss L Antoc Soul Mate 


Class 1139 GCD NO ENTRIES 


Class 1140 VB (3 Entries) Abs: 1 


1st: 3443 GROWCOTT Mrs J S Jopium Fascinator 
2nd: 3437 DALEY Mrs Tremaro Tainted Love At Rahlissa 


Class 1141 MPB (2 Entries) Abs: 0 


1st: 3463 MARGETTS Mrs J Lynmead Lemonade For Collingvale 


2nd: 3439 FOY, Mrs O & HAWKINS Mr B Beldones Enable 


Class 1142 PB (2 Entries) Abs: 2 


Class 1143 JB (9 Entries) Abs: 2 


1st: 3492 WALDER Mr & Mrs S & H Hanvale Polly Shelby 
2nd: 3424 BROWN Mrs V A Mertrisa Cool Love 


3rd: 3490 TAME Mrs V Oh Suzannah Du Clos De Seawind At Rahlissa (Imp)

 
Res: 3444 GROWCOTT Mrs J S Lillyway Lemon Popsicle 
VHC: 3450 HENDRICK Mr & Mrs A A & P T Mertrisa Wild Jasmine With Anpasch 

Class 1144 YB (8 Entries) Abs: 2 
1st: 3421 BEADEN, Miss G & ARROWSMITH Ms C Saganan Blue Diamond 
2nd: 3492 WALDER Mr & Mrs S & H Hanvale Polly Shelby 


3rd: 3460 LOCKYER Mrs M Beldones Coco Mademoiselle At Gataj 
Res: 3466 MILLIGAN, Ms J & MARLEY Mr N Ladnar Trust In Me for Alfsden 
VHC: 3418 ARROWSMITH Dr C E Saganan Dancing In The Dark 

Class 1145 NB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 3477 ROSS Mr P Erjon Elegant Annie At Samshernik 
2nd: 3463 MARGETTS Mrs J Lynmead Lemonade For Collingvale 
3rd: 3490 TAME Mrs V Oh Suzannah Du Clos De Seawind At Rahlissa (Imp)  


Class 1146 PGB (8 Entries) Abs: 3 


1st: 3440 FOY, Mrs O & HAWKINS Mr B Beldones Looks Like Fun 
2nd: 3468 MURRAY, Mrs V J & BELLAMY Mrs D Beloreen Starlight 
3rd: 3435 CORBEN Mrs P Wicani the Seductress via Caprioara 


Res: 3445 GROWCOTT Mrs J S Lillyway Lemonade Blush 
VHC: 3462 LYALL Mrs H Santaloly's Sky Amidalas 

Class 1147 LB (10 Entries) Abs: 2 


1st: 3449 HAWKINS Mrs S Brilyn Mollycoddles JW RBCC
2nd: 3422 BOYLE Mr D Arklethill Helena 


3rd: 3461 LOCKYER Mrs M Takhisis Hope And Dreams With Gataj 
Res: 3482 SIMMONS Mrs P Riversidesong Raised On Rock Trenley (Imp) 


VHC: 3485 SKINNER Miss S Samhaven Time Is Money With Nikal 

Class 1148 OB (7 Entries) Abs: 0 


1st: 3486 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Soul Diva BCC


2nd: 3454 HUMPHREY Mrs S Shasam Shades Of Guilt 
3rd: 3431 CONGDON Mr J F & Mrs M Lolita Lempicka Du Clos De Sea-wind Via Aaronwell 


Res: 3493 WALDER Mr & Mrs S & H Ch Beldones La Vita Bella For Hanvale JW 
VHC: 3495 WATERHOUSE Mrs C Lynmead Amalie Lady In Lace 

Class 1149 GCB (3 Entries) Abs: 0 
1st: 3437 DALEY Mrs Tremaro Tainted Love At Rahlissa 
2nd: 3462 LYALL Mrs H Santaloly's Sky Amidalas 

SMOOTH COLLIES

BEST OF BREED : 3511 LOADER Mrs G & Mr A Coneypark Countdown For Allangill 
Dog CC : 3511 LOADER Mrs G & Mr A Coneypark Countdown For Allangill 
Res Dog CC : 3509 HOWARD, Mrs C J & Mr M A & TRUNDLEY Mrs B Jack Mack's Va Buidhinn Of Shandlmain (Imp) 
Bitch CC : 3505 DENTON Mr R J & Mrs J M Brackenhaye Shape O'my Heart 
Res Bitch CC : 3501 BENTON Miss M Oakestelle Artemis 
Best Puppy : 3504 COLE, Mrs D A & KINSEY A & K Shulune Imperial Kasvelyn 
Best Veteran : 3506 FORBES Mrs D & Miss F Est Ch Rus EE JCH Kangasvuokon Venice (Fin Imp) 



Class 1150 VD/B (3 Entries) Abs: 1 
1st: 3506 FORBES Mrs D & Miss F Est Ch Rus EE JCH Kangasvuokon Venice (Fin Imp) 


2nd: 3500 BENTON Miss M Ch Alopex Marionette Of Oakestelle 


Class 1151 PD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 3504 COLE, Mrs D A & KINSEY A & K Shulune Imperial Kasvelyn 


Class 1152 JD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 3509 HOWARD, Mrs C J & Mr M A & TRUNDLEY Mrs B Jack Mack's Va Buidhinn Of Shandlmain (Imp) RDCC


Class 1153 PGD NO ENTRIES 

Class 1154 LD (1 Entries) Abs: 0 


1st: 3511 LOADER Mrs G & Mr A Coneypark Countdown For Allangill DCC/BOB


Class 1155 OD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 3514 SMITH Mr N J & Mrs A M Multi Ch Winter Is Coming To Tentola 
2nd: 3515 TRUNDLEY Mrs B Blamorder Back To The Future 


Class 1156 GCD/B NO ENTRIES 

Class 1157 PB NO ENTRIES  

Class 1158 JB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 3503 BURTON Mr & Mrs S & L Glencorrie Black Chickadee 
2nd: 3513 RUBINS Mr & Mrs S & L Glencorrie Black Swan 


Class 1159 PGB (1 Entries) Abs: 0 
1st: 3508 HOOLEY Ms P A & Foxearth Fashion For Jagentraum 


Class 1160 LB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 3501 BENTON Miss M Oakestelle Artemis RBCC
2nd: 3507 FORBES Mrs D & Miss F Natalain Kilkenny At Willowhurst (Imp) 
 

Class 1161 OB (4 Entries) Abs: 1 
1st: 3505 DENTON Mr R J & Mrs J M Brackenhaye Shape O'my Heart BCC
2nd: 3512 PLETZ-KAZANTZIS, Ms R & Mr S & BUSBY Ms O Foxearth Fandella 
3rd: 3516 TRUNDLEY Mrs B Sturtmoor Klarissants Kiss At Juniperwood Re Import 

 

Show photos
Due to the time involved in editing and uploading photos, I only include images in results for exhibitors who have kennel pages on Collielife, or where I have taken the photo.
If you would like a photo taken to be included in results, please email me. Please note that photos need to be renewed regularly, especially for puppies.

 

 

 



 

Stats2