NATIONAL WORKING AND PASTORAL BREEDS 2011
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS

ROUGH COLLIE JUDGE - MISS H CORFIELD

BEST OF BREED : 619 JACKSON Miss T Sassari Moon Shimmer
Dog CC : 543 ARROWSMITH Ms C E Saganan Aristotle
Res Dog CC : 678 WRAY Miss S L Takhisis High Voltage
Bitch CC : 619 JACKSON Miss T Sassari Moon Shimmer
Res Bitch CC : 572 CRONK Mrs V Chelhaven Coralline Of Chelborn
Best Puppy : 609 HAWKINS Mr B Beldones Black Illusion
Best Veteran : 679 WRAY Miss S L Ch Takhisis Lady Lucia
Best Breeder : S L WRAY

Class 109 MPD (4 Entries) Abs: 1
1st: 604 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Golden Opulence
2nd: 625 JONES Mrs L D Erjon Eyecatching Blue
3rd: 615 HOWARD Mr & Mrs M A Demelewis Catchmydrift

Class 110 PD (3 Entries) Abs: 0
1st: 609 HAWKINS Mr B Beldones Black Illusion
2nd: 675 WILLIAMS-SMITH Mr R & Mrs L S Danrox Wicked Desire
3rd: 570 COULSON Mr & Mrs M Bluchip Skyelord

Class 111 JD (7 Entries) Abs: 0
1st: 617 JACKSON Miss T Sassari Mister Solitaire
2nd: 671 WELLS Miss M E Collingvale Cast A Spell Over Terelimon
3rd: 672 WHITE Mr B Caprioara Grey Owl
Res: 576 DAWSON Mesdames D & R Caprioara Black Amulet

Class 112 YD (3 Entries) Abs: 1
1st: 671 WELLS Miss M E Collingvale Cast A Spell Over Terelimon
2nd: 555 CARLYON, Ms L M & ADAMS Mr R L Bellcot Winter Bliszard

Class 113 GD (1 Entries) Abs: 1

Class 114 PGD (12 Entries) Abs: 2
1st: 562 CONGDON Mr J & Mrs M Wassail Golden Tip For Aaronwell
2nd: 626 JONES Mrs L D Erjon Elijah Pepper
3rd: 547 BEADEN Miss G Jambarlas Sent With Luv To Myriehewe(imp Aus)
Res: 631 MALPAS Mrs S Lanlin Ghostly Blues
VHC: 647 PHILLIPS Mrs K Boughlee Midnight Storm

Class 115 LD (15 Entries) Abs: 2
1st: 678 WRAY Miss S L Takhisis High Voltage
2nd: 620 JAMES Mrs J M Deanjan Midnight Star
3rd: 656 SHIPP Mr R P & Mrs M A Mystic Touch Of Tremaro JW
Res: 659 SMEDLEY Mr J W & Mrs C A Antoc Ice n Fire
VHC: 640 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsdens Hallelujah

Class 116 OD (10 Entries) Abs: 4
1st: 543 ARROWSMITH Ms C E Saganan Aristotle
2nd: 669 WALDER Mr & Mrs S Hanvale Doogie Howser
3rd: 573 CUNNINGTON Mr & Mrs B Gemastra Azure Mine
Res: 632 MALPAS Mrs S Lanlin Brackens The Daddy
VHC: 670 WASHBOURNE Mrs M Gemastra Silly Billy

Class 117 VD/B (7 Entries) Abs: 1
1st: 679 WRAY Miss S L Ch Takhisis Lady Lucia
2nd: 651 RAE Miss L Antoc Dark Moon Rising JW
3rd: 641 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Neneland Natural Spirit At Alfsden JW
Res: 557 COLLINO Miss D M Eilroy Moon Flower At Imaginist
VHC: 648 PHILLIPS Mrs K Boughlee Black Domino
Class 118 MPB (8 Entries) Abs: 0
1st: 652 RANDALL Mr D A & Mrs S P Samhaven Temptation Ladnar NAF
2nd: 618 JACKSON Miss T Sassari Saffron
3rd: 571 COULSON Mr & Mrs M Bluchip Black Pearl
Res: 663 SMITH Mrs W P Gemastra Kissogram
VHC: 606 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Timeless Elegance

Class 119 PB (7 Entries) Abs: 1
1st: 610 HAWKINS Mr B Beldones Ice Queen
2nd: 628 LLEWELLYN Mr C & Mrs J Birkmyre Blue For You Salsina NAF
3rd: 646 NEWTON & PATTERSON Mesdames Darahill Crazy Love
Res: 676 WILLIAMS-SMITH Mr R & Mrs L S Danrox Simply Wicked
VHC: 637 MCDOWALL Mr & Mrs R Birkmyre Blue Diamond

Class 120 JB (9 Entries) Abs: 4
1st: 654 SCOTT Mr A & Mrs C Chantique Simply Dreamy
2nd: 575 DAVIES Mrs M Chelborn Desire
3rd: 636 MCDADE Mrs D Chelborn Shes Special For Lyndale
Res: 599 HANSON Mrs J Ingledene Boogie Nite
VHC: 582 FARTHING Mr & Mrs D Didek Sparkling Diamond

Class 121 YB (7 Entries) Abs: 2
1st: 561 COLLINS Mrs C & Mr N Triburle Tender Touch JW
2nd: 665 STEVENS Mrs M A Boughlee Winter Blues
3rd: 660 SMEDLEY & UNSTEAD Mesdames Atendus Quick Step To Antoc
Res: 612 HORSLEY Mr C & Mrs R M Marchere Mystique

Class 122 GB (8 Entries) Abs: 2
1st: 579 DUFFIELD, Mr G & GRAINGER, Miss A & BEADEN Miss Samhaven Champers For Angelfield
2nd: 649 PITCHFORK Mrs B Wicani Nightingale Over Merrimede
3rd: 655 SCOTT Mr A & Mrs C Chantique Scarlett O'hara
Res: 634 MARGETTS Mrs J Amalie Let Me Be at Collingvale JW
VHC: 546 ATKINS, Mrs B A & HUGHES Mr C Shepatin Myfanwy Teg

Class 123 PGB (15 Entries) Abs: 6
1st: 607 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Lights Of Amethyst
2nd: 621 JAMES Mrs J M Morvania Summer Affair At Deanjan
3rd: 680 WRAY Miss S L Takhisis The Lady Tells All
Res: 653 RYAN Ms I Caronlea Celtic Quest
VHC: 591 GALLAGHER Mrs H Gemheid Sea Coral

Class 124 LB (14 Entries) Abs: 0
1st: 572 CRONK Mrs V Chelhaven Coralline Of Chelborn
2nd: 667 TAME Mrs V Camanna Chasing Rainbows at Rahlissa JW
3rd: 635 MARGETTS Mrs J Collingvale Creme Brulee JW
Res: 661 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Kirsten Dunst
VHC: 622 JAMES Mrs L Jamesfair She's Got Talent

Class 125 OB (16 Entries) Abs: 0
1st: 619 JACKSON Miss T Sassari Moon Shimmer
2nd: 664 SMITH Mrs W P Chelborn Kiss Gemastra
3rd: 596 GRAINGER Miss A Samhaven Wired For Sound
Res: 564 CONGDON Mr J & Mrs M Derbypark Incantation For Aaronwell
VHC: 639 MELLISH Miss M Demelewis Raven Moon Sh.CM

SMOOTH COLLIES
MR D RIGBY

BEST OF BREED : 697 HAYWARD Mr T & Mrs B Sandcastle's All Dressed Up (Imp)
Dog CC : 710 NORMAN, Miss C & RATCLIFFE Mr J Easy Listening At Seanua
Res Dog CC : 722 WHITE Mrs B Foxearth Frappuccino
Bitch CC : 697 HAYWARD Mr T & Mrs B Sandcastle's All Dressed Up (Imp)
Res Bitch CC : 689 FORT Miss J M Ch Shulune Imperial Legacy Jw
Best Puppy : 715 RICE Mrs G Kingrock Adriel
Best Veteran : 717 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
Best Breeder : Mr & Mrs B Trundley


Class 126 PD (1 Entries) Abs: 1

Class 127 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 722 WHITE Mrs B Foxearth Frappuccino
2nd: 699 HOWE Mrs D I Dawcher Dawn's Sunrise

Class 128 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 706 MOORES Miss D J Manordeifi Shadow Chaser
2nd: 712 PAGE Mrs J E Norfield Oh What A Knight
3rd: 713 PURVEY Mrs D Freejack Midnight Dazzler

Class 129 LD (6 Entries) Abs: 1
1st: 710 NORMAN, Miss C & RATCLIFFE Mr J Easy Listening At Seanua
2nd: 707 MOORES Miss D J Manordeifi Storm Breaker
3rd: 700 HUTCHINGS Mrs F Collidach Molloney Ta Tu You
Res: 723 WILLIAMS Miss L D Foxearth Forward Thinking For Mcclelland
VHC: 718 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood King Of Kings

Class 130 OD NO ENTRIES

Class 131 VD/B (2 Entries) Abs: 1
1st: 717 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne

Class 132 PB (5 Entries) Abs: 2
1st: 715 RICE Mrs G Kingrock Adriel
2nd: 719 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood Jubilation
3rd: 720 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Junipertwood Joyful

Class 133 JB (2 Entries) Abs: 1
1st: 688 FORT Miss J M Mighty's Spring Meadow Gift For Shulune (Imp)

Class 134 PGB (4 Entries) Abs: 1
1st: 708 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Sparkle
2nd: 681 BAKER Mr P & Mrs C Manordeifi Satin'n'lace At Tomalca
3rd: 721 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood Final Affair


Class 135 LB (9 Entries) Abs: 5
1st: 701 HUTCHINGS Mrs F Collidach Molloney Fay Mouse
2nd: 709 NEFF Mrs V Hightri Until
3rd: 724 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland
Res: 714 PURVEY Mrs D Freejack A Touch Of Magic

Class 136 OB (7 Entries) Abs: 4
1st: 697 HAYWARD Mr T & Mrs B Sandcastle's All Dressed Up (Imp)
2nd: 689 FORT Miss J M Ch Shulune Imperial Legacy Jw
3rd: 692 GAY Mr R C & Mrs D J Manordeifi Sapphire Mist At Yagane