NATIONAL WORKING AND PASTORAL BREEDS 2008
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS

ROUGH COLLIE JUDGE -
MR CRAWFORD TAYLOR

Dog CC : 606 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Alan Ladd
Res Dog CC : 643 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Late Nite Legend JW
Bitch CC : 645 GEDDES Mr J N & Mrs V Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
Res Bitch CC : 624 COZENS, Mrs I & BUCKLEY Mr R & Mrs J Bhyllsacre Midnite Dreamer
Best Puppy : 708 TELFORD, Mr R & Mrs M.W & TELFORD Miss S. M Samhaven Scarlet Lace For Glenbowdene
BEST OF BREED : 606 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Alan Ladd

 

Class 100 MPD (4 Entries) Abs: 0
1st: 654 HAMILTON Miss K D Kiaminogue's Country King
2nd: 712 TRACE Mr M W & Mrs B J Star Master of Jumitra
3rd: 655 HAWKINS Mr I & Mrs J Elvaston Prince De Bersey
Res: 702 SOUTH Mrs J D Uffspring Untouchable

Class 101 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 663 JONES, Mr C L & Mrs E A & JONES Mr D G & Mrs E L Rossvon Tuxedo With Dancol
2nd: 655 HAWKINS Mr I & Mrs J Elvaston Prince De Bersey
3rd: 685 OLIVER Mrs T Camanna Countdown
Res: 702 SOUTH Mrs J D Uffspring Untouchable


Class 102 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 663 JONES, Mr C L & Mrs E A & JONES Mr D G & Mrs E L Rossvon Tuxedo With Dancol
2nd: 709 THATCHER Mr B W Bermajo Royal Staff
3rd: 634 DUTTON Miss E Maywood March Reward

Class 103 YD (3 Entries) Abs: 0
1st: 662 JONES Mr & Mrs C L Ingledene Love To The Max With Dancol
2nd: 709 THATCHER Mr B W Bermajo Royal Staff
3rd: 634 DUTTON Miss E Maywood March Reward

Class 104 GD (2 Entries) Abs: 0
1st: 629 DAVIES Mrs M Emryks Exquisite Love At Howrina
2nd: 713 WASHBOURNE Mrs M Gemastra Silly Billy

Class 105 PGD (12 Entries) Abs: 5
1st: 656 HOYES Mr J A & Mrs S J Rifflesea Regal Charmer
2nd: 692 RAE Mrs S Samhaven Starmaker
3rd: 614 BOYLE Dr L W Chantique Scrappy Doo For Barrenclough
Res: 686 OLIVER Mrs T Marjalu Joyride
VHC: 605 BARLOW Mr P & Mrs J Sachenda Showman At Kalmia

Class 106 LD (15 Entries) Abs: 2
1st: 643 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Late Nite Legend JW
2nd: 631 DREWERY Miss S M Elshadene All Flash No Cash
3rd: 678 McDOWALL Mr R & Mrs N Birkmyre Toast Master
Res: 622 COULSON Mr & Mrs M Bluchip Skyewalker Jw JW
VHC: 689 PROCTOR Mrs C M Cathbri Starlight Express

Class 107 OD (15 Entries) Abs: 4
1st: 606 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Alan Ladd
2nd: 675 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsden Circle Of Life
3rd: 631 DREWERY Miss S M Elshadene All Flash No Cash
Res: 619 COLMAN-SMITH Mrs K Karlaina St Louis
VHC: 630 DAVIES Mrs M Howrina Harry Potter
Class 108 MPB (6 Entries) Abs: 2
1st: 652 HAMILTON Miss K D Kiaminogue's Country Lady
2nd: 701 SMITH Mrs W P Gemastra Ooh La La
3rd: 621 COLMAN-SMITH Mrs K Karlaina Kiss Kiss
Res: 604 AIKMAN Ms J Welanga Catcher of Dreams

Class 109 PB (6 Entries) Abs: 3
1st: 708 TELFORD, Mr R & Mrs M.W & TELFORD Miss S. M Samhaven Scarlet Lace For Glenbowdene
2nd: 648 GRAINGER, Miss A & MITCHELL Mrs M Samhaven Classical Music
3rd: 666 MACDONALD Mrs R Rossavon Angel In Disguise


Class 110 JB (9 Entries) Abs: 4
1st: 632 DREWERY Miss S M Brikazie No Bling Needed For Elshadene
2nd: 667 MACDONALD Mrs R Rossavon Kiss In The Dark
3rd: 680 NEWTON Mr & Mrs J C Fiorcara Sweet Laurel
Res: 635 DUTTON Miss E Maywood Wild Rose
VHC: 646 GLADWELL Miss S J Jotars Easter Moon

Class 111 YB (12 Entries) Abs: 1
1st: 705 SZMITZ Mr C & Mrs M Levenbank Tinkie Winkie
2nd: 632 DREWERY Miss S M Brikazie No Bling Needed For Elshadene
3rd: 626 CRONK, Mrs V & GRAINGER Ms A Samhaven Promises Chelborn
Res: 615 BOYLE Dr L W Coarhabeg Dewdrops On Roses Over Barrenclough
VHC: 635 DUTTON Miss E Maywood Wild Rose

Class 112 GB (3 Entries) Abs: 0
1st: 715 WOODWARD Miss L A Lowerpark Royal Rose From Abbafal
2nd: 670 MASON Mrs G P Glenspey Heavenly Star


Class 113 PGB (10 Entries) Abs: 3
1st: 624 COZENS, Mrs I & BUCKLEY Mr R & Mrs J Bhyllsacre Midnite Dreamer
2nd: 700 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Kirsten Dunst
3rd: 611 BLACKBURN Mrs C Emryks Lovin n Livin Doll
Res: 697 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Blowin In The Wind
VHC: 690 PROTHERO Mr E J Gerian Sunangel over Orethorpe

Class 114 LB (14 Entries) Abs: 2
1st: 668 MARGETTS Mrs J Pellismer Popcorn With Collingvale Jw
2nd: 636 DUTTON Miss E Tiganlea Right Time of Maywood
3rd: 650 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & CONCAR Miss S Lanrue Pollyanna JW
Res: 694 RAE Mr I & Mrs A Birkmyre Love Affair at Paridel
VHC: 603 AIKMAN Ms J Myriehewe Pebbles With Welanga

Class 115 OB (12 Entries) Abs: 2
1st: 645 GEDDES Mr J N & Mrs V Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
2nd: 698 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Dolly Daydream
3rd: 647 GRAINGER Miss A Samhaven Music
Res: 623 COZENS Mrs I Vonarkle Victoria At Bhyllsacre
VHC: 620 COLMAN-SMITH Mrs K Karlaina St Camellia

SMOOTH COLLIES
JUDGE - MRS I GRIFFITHS

Dog CC : 720 EVANS Mrs P J Southcombe Sunset Shadow
Res Dog CC : 740 NORMAN, Miss C & RATCLIFFE Mr J Ch Foxearth Blue Jeans Forever
Bitch CC : 746 ROBINSON Miss C Hilltarn Valentine JW
Res Bitch CC : 747 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
Best Puppy : 752 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood King Of Kings
BEST OF BREED : 720 EVANS Mrs P J Southcombe Sunset Shadow


Class 116 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 752 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood King Of Kings
2nd: 741 NORMAN, Miss C & RATCLIFFE Mr J Foxearth Follow That Dream


Class 117 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 756 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Rowvale River Of Fortune At Snowtrekka
2nd: 719 EVANS Miss J Southcombe Starman

Class 118 PGD (2 Entries) Abs: 1
1st: 739 MOORES Mrs E J Manordeifi Pathfinder


Class 119 LD (6 Entries) Abs: 1
1st: 736 MOORES Miss D J Manordeifi Storm Breaker
2nd: 754 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield JW
3rd: 742 PURVEY Mrs D Freejack The Highlander
Res: 750 TRUNDLEY Mr & Mrs B Lilymead Agamemnon
VHC: 757 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Sturtmoor Alexavier Odessy at Snowtrekka

Class 120 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 720 EVANS Mrs P J Southcombe Sunset Shadow
2nd: 740 NORMAN, Miss C & RATCLIFFE Mr J Ch Foxearth Blue Jeans Forever
3rd: 755 WALLIS Mrs D Norfield Soul Mate
Res: 722 FORBES Mrs D A & Miss F L Ch Pelghart Paint It Black At Willowhurst


Class 121 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 753 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood Final Affair
2nd: 716 BURTON Mr & Mrs S Glencorrie Sunsationelle
3rd: 733 LUSTY Miss A G Juniperwood Dream Maker

Class 122 JB (3 Entries) Abs: 0
1st: 731 HAYWARD Mr T & Mrs B Rowvale Rainbow's End at Foxearth
2nd: 734 MARTIN Mrs S Rowvale Rich N Famous
3rd: 733 LUSTY Miss A G Juniperwood Dream Maker

Class 123 PGB (6 Entries) Abs: 1
1st: 721 EVANS Mrs P J Dawcher Decorum at Southcombe
2nd: 738 MOORES Miss D J Manordeifi Penny Blue
3rd: 717 COATES Mrs K E Starlight Spirit at Pencloda
Res: 743 PURVEY Mrs D Freejack A Touch Of Magic
VHC: 734 MARTIN Mrs S Rowvale Rich N Famous

Class 124 LB (6 Entries) Abs: 0
1st: 729 GIDDINGS Mrs K. Foxearth Gold Filligree
2nd: 745 ROBINSON Miss C Dawcher Dream Searcher
3rd: 737 MOORES Miss D J Manordeifi Silvadora
Res: 717 COATES Mrs K E Starlight Spirit at Pencloda
VHC: 744 PURVEY Mrs D Chicnoir Hors-la-Loi-Ill

Class 125 OB (7 Entries) Abs: 0
1st: 746 ROBINSON Miss C Hilltarn Valentine JW
2nd: 747 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
3rd: 730 HAYWARD Mr T & Mrs B Ch Sandcastle's As You Like It At Foxearth (Imp)
Res: 732 HUTCHINGS Mrs F Foxearth Fluorescence At Molloney
VHC: 735 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Dawn JW