MANCHESTER CHAMPIONSHIP SHOW 2010
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS

ROUGH COLLIE JUDGE MARGARET WILDMAN

BEST OF BREED : 6470 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Cool Hand Luke
Best Dog : 6470 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Cool Hand Luke
Res Best Dog : 6502 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Raphael
Best Bitch : 6500 MACDONALD Mrs R Rossavon Kiss In The Dark
Res Best Bitch : 6510 WHITE Mrs J Mejola Wicked Lady
Best Puppy : 6499 MACDONALD Mrs R Rossavon Dream Come Blue

Class 1284 PD (6 Entries) Abs: 0
1st: 6461 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Moonshine
2nd: 6508 WHITE Mrs J Mejola My Blue Harlequin
3rd: 6490 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & BEADON Miss G Lanrue Orthelo
Res: 6491 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Snowfire
VHC: 6498 LAPIDUS Mrs E Essanjay Mister Moonlight over Myruff

Class 1285 JD (5 Entries) Abs: 1
1st: 6470 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Cool Hand Luke
2nd: 6490 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & BEADON Miss G Lanrue Orthelo
3rd: 6488 FLINT Mr J H, Mrs A & Miss L A Highnol Heavenly Knight
Res: 6507 WEBB Mr S Ingledene All About Love


Class 1286 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: 6486 CORBEN Mrs P Wicani Jewel in the Rough via Caprioara
2nd: 6475 BOYLE Dr L W Uffspring Utterly In My Soul over Barrenclough
3rd: 6497 JONES Mr & Mrs C L Ingledene Love To The Max With Dancol


Class 1287 OD (6 Entries) Abs: 2
1st: 6502 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Raphael
2nd: 6472 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Maysinder Pride Of Athens
3rd: 6485 CORBEN Mrs P Wicani Spectral Blue via Caprioara
Res: 6504 JONES Mrs S Caprioara Diamond Treasure
Class 1288 PB (7 Entries) Abs: 1
1st: 6499 MACDONALD Mrs R Rossavon Dream Come Blue
2nd: 6493 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Lights Of Amethyst
3rd: 6473 BLAKE Mr J & Mrs B J Mejola My Blue Heaven For Corydon
Res: 6483 CORBEN Mrs P Coarhabeg Exquisite via Caprioara
VHC: 6463 AIKMAN Ms J Walenga Valentina

Class 1289 JB (5 Entries) Abs: 0
1st: 6509 WHITE Mrs J Corydon Maid For Mejola
2nd: 6501 PRICE Mrs V J & Mr G T Brodcol Gosh I'm Gorgeous
3rd: 6477 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough
Res: 6465 ANNABLE Mrs A O Avisette My Razzle Dazzle


Class 1290 PGB (12 Entries) Abs: 4
1st: 6510 WHITE Mrs J Mejola Wicked Lady
2nd: 6462 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Diamond Lil
3rd: 6503 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Floral Dance
Res: 6484 CORBEN Mrs P Myriehewe Ouija Board via Caprioara
VHC: 6482 COOPER Mr & Mrs M Jaymarx Midnight Star at Brodcol

Class 1291 OB (10 Entries) Abs: 1
1st: 6500 MACDONALD Mrs R Rossavon Kiss In The Dark
2nd: 6474 BLAKE Mr J & Mrs B J Corydon Catch A Pixie
3rd: 6505 STEVENS Mrs M A Boughlee After Midnight
Res: 6494 HARVEY, Mr K & Mrs A & MCGRATH Miss Y Seryphina Dance Of The Raven Moon
VHC: 6480 CLAPHAM Mr R Mosspark Sugar n Spice for Lavinia Rose

SMOOTH COLLIES
JUDGE MR JEFF LUSCOTT

BEST OF BREED : 6518 EVANS Mrs P J Rowvale Storm Rising at Southcombe
Dog CC : 6518 EVANS Mrs P J Rowvale Storm Rising at Southcombe
Res Dog CC : 6513 ASIKAINEN, Miss S & LAHTINEN Mr J Ch Sandcastle's True Topic
Bitch CC : 6526 GAY Mr R C & Mrs D J Manordeifi Sapphire Mist At Yagane
Res Bitch CC : 6523 FORT Miss M Shulune Imperial Legacy
Best Puppy : 6523 FORT Miss M Shulune Imperial Legacy
Best Veteran : 6518 EVANS Mrs P J Rowvale Storm Rising at Southcombe
Best Breeder : T & B Haywood


Class 1292 PD (6 Entries) Abs: 1
1st: 6534 HAYWARD Mr T & Mrs B Foxearth Felix Cited
2nd: 6536 HUTCHINGS Mrs F Molloney Ta Tu You
3rd: 6558 WEST Ms M J Alopex Oysterman
Res: 6522 FORBES, Mrs D. A & FORBES, Miss F.L & CLEMENTS M Pelghart Proudly Presents To Willowhurst
VHC: 6559 WILLIAMS Miss L D Foxearth Forward Thinking

Class 1293 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 6550 NORMAN, C A & RATCLIFFE, J J Easy Listening at Seanua

Class 1294 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: 6524 FRENCH Ms A Devern First Prime
2nd: 6546 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Macgees Street Spirit at Plaisance (Imp)
3rd: 6555 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood King Of Kings

Class 1295 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 6562 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Sturtmoor Alexavier Odessy at Snowtrekka Sh.CM
2nd: 6542 MOORES Miss D J Manordeifi Storm Breaker
3rd: 6529 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish

Class 1296 OD (4 Entries) Abs: 0
1st: 6513 ASIKAINEN, Miss S & LAHTINEN Mr J Ch Sandcastle's True Topic
2nd: 6540 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp) Aus
3rd: 6561 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Rowvale River Of Fortune At Snowtrekka
Res: 6520 FORBES, Mrs D A & FORBES Miss F L UK Ir Int Ch Pelghart Paint It Black At Willowhurs


Class 1297 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 6518 EVANS Mrs P J Rowvale Storm Rising at Southcombe
2nd: 6557 TUCK Mrs J Ch Dark Motif From Misstoff AW


Class 1298 PB (11 Entries) Abs: 4
1st: 6523 FORT Miss M Shulune Imperial Legacy
2nd: 6531 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Little Summer
3rd: 6537 HUTCHINGS Mrs F Molloney Fay Mouse
Res: 6515 BENTON Miss M Alopex Marionette Of Oakestelle
VHC: 6532 HARDY Mrs J Shulune Imperial Spirit At Sandwick

Class 1299 JB (2 Entries) Abs: 1
1st: 6527 GIDDINGS Mrs K. All That Jazz At Ryecombe


Class 1300 PGB (8 Entries) Abs: 1
1st: 6548 NEFF Mrs V Hightri Until
2nd: 6533 HARTLEY Mrs J Foxearth Silver Dream at Jimjack
3rd: 6556 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood Final Affair
Res: 6547 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Shulune Imperial Flower of Plaisance
VHC: 6560 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland

Class 1301 LB (7 Entries) Abs: 0
1st: 6526 GAY Mr R C & Mrs D J Manordeifi Sapphire Mist At Yagane
2nd: 6544 MOORES Miss D J Manordeifi Silvadora
3rd: 6525 FRENCH Ms A Lillymead Amazing Grace
Res: 6528 GIDDINGS Mrs K. Foxearth Gold Filligree
VHC: 6519 EVANS Mrs P J Dawcher Decorum at Southcombe

Class 1302 OB (3 Entries) Abs: 3

Class 1303 VB (2 Entries) Abs: 1
1st: 6545 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Dawn JW