LADIES KENNEL ASSOCIATION
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS
2007
ROUGH COLLIE JUDGE - Miss G Beaden
SMOOTH COLLIE JUDGE - Mrs P Sewell

Rough Collie results

Dog CC : WHD WITHHELD
Res Dog CC : WHD WITHHELD
Bitch CC : 3827 RANDALL Mr D A & Mrs S P Ch Ladnar Maid Sweet JW
Res Bitch CC : 3701 AYLESBURY Ms K A Kazmith Spooktacular
Best Puppy : 3725 CRONK Mrs V Chelborn Kiss'n Tell
BEST OF BREED : 3827 RANDALL Mr D A & Mrs S P Ch Ladnar Maid Sweet JW

Class 485 MPD (13 Entries) Abs: 2
1st: 3725 CRONK Mrs V Chelborn Kiss'n Tell
2nd: 3816 PHILLIPS Mrs K Boughlee Midnight Storm
3rd: 3749 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & ROGERSON Mr B Lanrue Lewis Hamilton
Res: 3846 THATCHER Mr B W Bermajo Royal Staff
VHC: 3751 GROWCOTT Mrs J S Chantique Simply Smashing With Rusforth

Class 486 PD (10 Entries) Abs: 2
1st: 3702 AYLESBURY Ms K A Kazmith Silverbirch
2nd: 3851 UNDERDOWN Mr F H & Mrs J M Clynelish Abracadabra
3rd: 3771 HUNT, Mrs H R & CORNISH Mrs P M Rifflesea Reply By Return
Res: 3844 STRETTON Mrs J Jaybid Dream Lover
VHC: 3749 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & ROGERSON Mr B Lanrue Lewis Hamilton

Class 487 JD (10 Entries) Abs: 3
1st: 3776 JACKSON Miss T Mysticteam Quick Silver To Sassari
2nd: 3844 STRETTON Mrs J Jaybid Dream Lover
3rd: 3861 WILLIAMS Mr K Kelmbri Ruff Justice
Res: 3742 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Late Nite Legend
VHC: 3826 RANDALL Mr D A & Mrs S P Ladnar Special Bond

Class 488 YD (6 Entries) Abs: 1
1st: 3796 MARSH Mr B & Mrs J Wicani the Noble Touch for Bermajo
2nd: 3742 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Late Nite Legend
3rd: 3714 BUCKLEY Mr N C & Mrs A C Lynmead Love Is In The Air At Cassaby
Res: 3839 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Addition
VHC: 3826 RANDALL Mr D A & Mrs S P Ladnar Special Bond

Class 489 PGD (16 Entries) Abs: 5
1st: 3700 ATKINSON Ms T Hassallian Golden Symphony
2nd: 3704 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Maysinder Pride Of Athens
3rd: 3847 THEOBALD Mrs K Metchosin Moonshine
Res: 3820 PITCHFORK Mrs B Jaybid Hey Pronto With Merrimede
VHC: 3793 MARKESKY Mrs A G Peptide Chives

Class 490 LD (14 Entries) Abs: 5
1st: 3762 HODGES Miss J Jopium Cool Touch JW Sh.CM
2nd: 3848 THOMAS Mrs S M Amathus Ace of Spades
3rd: 3754 HARRIS Mrs G Samhaven Thierry Scores For Carriswillow
Res: 3720 COULSON Mr & Mrs M Bluchip Skyewalker
VHC: 3753 HAMILTON Miss K D Country's Dream King For A Day (Imp)

Class 491 OD (8 Entries) Abs: 7
1st: 3804 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsden Circle Of Life
Class 492 MPB (17 Entries) Abs: 3
1st: 3780 JAMES Mrs L M Jamesfair A Little Patience
2nd: 3759 HAWKINS Mrs S A Brilyn Finesse
3rd: 3785 JONES Mrs L D Erjon Emily Gray
Res: 3748 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & ROGERSON Mr B Lanrue Jolene
VHC: 3841 SMITH Mrs W P Chelborn Kiss Gemastra

Class 493 PB (13 Entries) Abs: 5
1st: 3818 PHIPPS Miss S A Cammana Commotion For Oakanmoor
2nd: 3768 HULL Mrs G M Lizmark Lookin Fab
3rd: 3703 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Kazmith Thru the Lookin Glass to Maysinder
Res: 3859 WELSH Mrs B P Ladnar Stoned Love At Thistlewing
VHC: 3798 MAY Mrs T Maqueeba Seventh Heaven

Class 494 JB (11 Entries) Abs: 2
1st: 3800 MCLAUGHLIN Mrs M Derbypark Could It Be Magic For Brihow JW
2nd: 3814 PETTIT Mrs E Jonrose Snow Queen
3rd: 3790 LIST Mr C Jonrose Call Me Madam At Jenset
Res: 3798 MAY Mrs T Maqueeba Seventh Heaven
VHC: 3728 DAVIES Mrs M Emryks Touch Of Love At Howrina

Class 495 YB (7 Entries) Abs: 2
1st: 3840 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Kirsten Dunst
2nd: 3763 HODGES Miss J Eximer Blue Satin At Jopium
3rd: 3855 UNSTEAD Mrs G Atendus Secret Shared
Res: 3823 PRICE Mrs V J & Mr G T Jaymarx Midnight Star at Brodcol
VHC: 3842 SOUTH Mrs J D Carristina Femme Fatale Del Uffspring

Class 496 PGB (28 Entries) Abs: 8
1st: 3750 GRINDLEY, Mr & Mrs J A & CONCAR Miss S Lanrue Pollyanna JW
2nd: 3721 COZENS Mrs I Bhyllsacre Lady Madonna JW
3rd: 3698 ARROWSMITH Ms C E Eilroy Dancing Nymph
Res: 3752 GROWCOTT Mrs J S Bluchip Skymaiden With Rusforth
VHC: 3852 UNDERDOWN Mr F H & Mrs J M Clynelish Wild Orchid

Class 497 LB (19 Entries) Abs: 5
1st: 3701 AYLESBURY Ms K A Kazmith Spooktacular
2nd: 3743 GEDDES Mr J N & Mrs V Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
3rd: 3801 MELLISH Miss M Demelewis Raven Moon
Res: 3722 COZENS, Mrs I & BUCKLEY Mr R & Mrs J Stokedale Solitaire At Bhyllsacre
VHC: 3802 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Neneland Natural Spirit At Alfsden JW

Class 498 OB (15 Entries) Abs: 4
1st: 3827 RANDALL Mr D A & Mrs S P Ch Ladnar Maid Sweet JW
2nd: 3803 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsden Hakuna Matata
3rd: 3856 UNSTEAD, Mrs G & GRAINGER Miss A Samhaven Charmed By Rubies for Atendus
Res: 3747 GRAINGER, Miss A & NAGRACHA Mr T Samhaven Springtime
VHC: 3744 GRAINGER Miss A Ch Samhaven Toast Of The Isles At Ribans

Smooth Collie results

Dog CC : 3655 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Ch Foxearth Flash Past
Res Dog CC : 3635 FORBES Mrs D A & Miss F L Pelghart Paint It Black At Willowhurst
Bitch CC : 3644 HAYWARD Mr T & Mrs B Sandcastle's As You Like It At Foxearth NAF TAF
Res Bitch CC : 3639 GIDDINGS Mrs K. Foxearth Gold Filligree
Best Puppy : 3654 NEFF Mrs V Hightri Until
BEST OF BREED : 3655 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Ch Foxearth Flash Past


Class 465 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 3663 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Rowvale River Of Fortune At Snowtrekka TAF
2nd: 3634 EVANS Miss J Southcombe Starman

Class 466 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3640 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish
2nd: 3651 MOORES Miss D J Manordeifi Storm Breaker
3rd: 3660 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield

Class 467 PGD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3641 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Skymaster Blue
2nd: 3633 EKE Miss L Foxearth Fred Perry
3rd: 3660 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield

Class 468 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3662 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Sturtmoor Alexavier Odessy at Snowtrekka
2nd: 3653 MOORES Mrs E J Manordeifi Solar Eclipse
3rd: 3661 WALLIS Mrs D Norfield White Knight

Class 469 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 3655 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Ch Foxearth Flash Past
2nd: 3635 FORBES Mrs D A & Miss F L Pelghart Paint It Black At Willowhurst
3rd: 3648 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
Res: 3659 TUCK Mrs J Ch Dark Motif From Misstoff AW

Class 470 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 3654 NEFF Mrs V Hightri Until
2nd: 3649 MARSDEN Mrs S A Rowvale Rags To Riches

Class 471 JB (2 Entries) Abs: 1
1st: 3652 MOORES Miss D J Manordeifi Silvadora

Class 472 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 3639 GIDDINGS Mrs K. Foxearth Gold Filligree
2nd: 3642 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Out of the Blue
3rd: 3636 FRENCH Ms A Lillymead Amazing Grace
Res: 3632 BURGESS Mrs J Lilymead Appanchi

Class 473 LB (4 Entries) Abs: 0
1st: 3656 ROBINSON Miss C Dawcher Dream Searcher
2nd: 3647 HUTCHINGS Mrs F Foxearth Fluorescence At Molloney
3rd: 3650 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Dawn JW

Class 474 OB (5 Entries) Abs: 3
1st: 3644 HAYWARD Mr T & Mrs B Sandcastle's As You Like It At Foxearth NAF TAF
2nd: 3657 ROBINSON Miss C Hilltarn Valentine JW