LEEDS CHAMPIONSHIP SHOW
JULY 2013
ROUGH COLLIES JUDGE Mrs M Grindley
Entries: 95/100
SMOOTH COLLIES JUDGE Mr G Hyde
Entries: 47/46


Dog CC/BOB : 1462 GRAINGER, Miss A & NAGRECHA Mr D Ch Samhaven On The Crest 


Res Dog CC : 1477 HOLLYWOOD, Mrs A C & WATERHOUSE Mrs C Amalie Lynmead Live In Lover 
Bitch CC : 1488 MAKEPEACE Mr & Mrs B Lynaire Angel In Gold 


Res Bitch CC : 1513 TAME Mrs V Rahlissa Aint Misbehavin 
Best Puppy : 1469 HASSOCK Mrs A Camanna Cotton Pickerninny 
Best Veteran : 1491 MELLISH Miss M Demelewis Raven Moon Sh.CM 


Rough Collie Judges Critique

Please email photos for inclusion in results to collielife@aol.com

Class 353 MPD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 1479 HOPEWELL Mr M Marjalu Top Mark 

Class 354 PD (4 Entries) Abs: 0 
1st: 1455 FORT Mrs J Shulune Mine's A Double 
2nd: 1459 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Spirit Of Legend 
3rd: 1437 BLAKE Miss M J Corydon Victor Ludorum 
Res: 1478 HOLT Miss A Erjon Energiser 

Class 355 JD (4 Entries) Abs: 0 


1st: 1514 TELFORD, Mr R & TELFORD Miss S.M Glenbowdene Shades Of Gold 
2nd: 1473 HOLLINSHEAD Mr & Mrs A Starlyn Napoloen Solo 
3rd: 1459 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Spirit Of Legend 


Res: 1500 QUINCE Mrs L Karafaye Black Quillan 

Class 356 YD (7 Entries) Abs: 2 
1st: 1477 HOLLYWOOD, Mrs A C & WATERHOUSE Mrs C Amalie Lynmead Live In Lover RDCC


2nd: 1445 COLLINS Mrs C & Mr N Triburle Zachary JW 
3rd: 1473 HOLLINSHEAD Mr & Mrs A Starlyn Napoloen Solo 
Res: 1503 SARGEANT, Mr P B & Mrs F E & CALVERT Mrs A Coarhabeg Snowy Albatross 
VHC: 1443 BURGESS Mrs J Chantique Honey Bear at Keithmere 

Class 357 PGD (10 Entries) Abs: 0 
1st: 1472 HOLLINSHEAD Mr & Mrs A Starlyn The Ghostbuster 
2nd: 1487 MAKEPEACE Mr & Mrs B Lynaire Chasing The Storm 


3rd: 1452 COULSON Mr & Mrs M Coarhabeg Rider In The Sky Over Bluchip 
Res: 1471 HASSOCK Mrs A Camanna Change Over 
VHC: 1444 CLARE Miss T Bluchip Solar Storm 

Class 358 LD (8 Entries) Abs: 0 


1st: 1468 HASSOCK Mrs A Camannacottonpicker 


2nd: 1480 JONES Mrs L D Erjon Ebony Joker 


3rd: 1518 WELSH Mrs B P Ladnar Prefect Time At Thistlewings 
Res: 1436 BEADEN, Miss G & JOHN Miss H Heylijayz Time After Time 


VHC: 1509 SMITH Mrs M & Mr E Ladnar Timeshare For Rashel  

Class 359 OD (13 Entries) Abs: 2 
1st: 1462 GRAINGER, Miss A & NAGRECHA Mr D Ch Samhaven On The Crest DCC/BOB
2nd: 1504 SHIPP Mr R P & Mrs M A Mystic Touch Of Tremaro JW 
3rd: 1474 HOLLYWOOD, Mrs A C & WATERHOUSE Mrs C Lynmead Love In My Soul 
Res: 1457 FRYER-CLARK, STANLEY & EVANS Best Kept Secret at Vonarkle 
VHC: 1434 BEADEN Miss G Jambarlas Sent With Luv To Myriehewe(imp Aus) 

Class 360 VD (3 Entries) Abs: 0 
1st: 1448 CONGDON Mr J & Mrs M Rus Ch Garbh Gino Of Aaronwell (Imp) 
2nd: 1483 JONES Mr & Mrs C L & Mr D Ingledene Power Game for Dancol 
3rd: 1441 BOYLE Dr L W Chantique Scrappy Doo For Barrenclough Sh.CM 

Class 361 MPB (4 Entries) Abs: 0 
1st: 1469 HASSOCK Mrs A Camanna Cotton Pickerninny BP
2nd: 1494 MUIR Mr R G & Mrs D I Rayawna's Winter Solstice 
3rd: 1495 CRONK Mrs V Camanna Come Loves Softley to Chelborn 
Res: 1464 GREENFIELD Mr R & Mrs K J Karcasam Mississippi 

Class 362 PB (5 Entries) Abs: 0 
1st: 1442 BRODIE Mrs W Shanaburn Magical Kisses 
2nd: 1449 CONGDON Mr J & Mrs M Fridens Estelle For Aaronwell (Imp) 


3rd: 1446 COLLINS Mrs C & Mr N Rydeen Just One Kiss For Triburle (Imp) 


Res: 1481 JONES Mrs L D Erjon Ever So Nice 
VHC: 1465 HARRISON Mrs M Cariadhaf Candy Kisses 

Class 363 JB (7 Entries) Abs: 2 
1st: 1432 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Miley Cyrus 
2nd: 1442 BRODIE Mrs W Shanaburn Magical Kisses 


3rd: 1515 TELFORD, Mr R & TELFORD Miss S.M Glenbowdene Diamonds N'lace 


Res: 1439 BOYLE Dr L W Barrenclough Golden Gem 
VHC: 1519 WHITAKER Mrs G Jopium Magical Dream 

Class 364 YB (8 Entries) Abs: 0 
1st: 1511 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Cameron Diaz 


2nd: 1506 SIBBALD Mrs V & Miss P Lynmead Amalie Love Is Blue at Telforth 


3rd: 1433 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Fifth Ave 
Res: 1450 CONGDON Mr J & Mrs M Monsolana Sunwish For Aaronwell (Imp) JW 


VHC: 1510 SMITH Mrs M & Mr E Welanga Fire Storm For Rashel 

Class 365 PGB (8 Entries) Abs: 0 
1st: 1488 MAKEPEACE Mr & Mrs B Lynaire Angel In Gold BCC
2nd: 1499 PULLIN Mrs E F Chantique Starlight At Myjacks 
3rd: 1507 SLATER Mr & Mrs R P Amalie Lynmead Lets Go Alexi to Stanlox 
Res: 1497 McDADE Mrs D Chelborn She's the One for Lyndale 


VHC: 1505 SHIPP Mr R P & Mrs M A Tremaro Tapestry 

Class 366 LB (4 Entries) Abs: 0 
1st: 1498 OLIVER Mrs T Marjalu Talk Talk 
2nd: 1440 BOYLE Dr L W Uffspring Upon My Soul Over Barrenclough 
3rd: 1520 WHITAKER Mrs G Sabiha's Sweet Melody 

Class 367 OB (12 Entries) Abs: 4 


1st: 1513 TAME Mrs V Rahlissa Aint Misbehavin RBCC
2nd: 1486 KITCHEN Mr & Mrs W Altnareagh Summertime at Seriema 
3rd: 1461 GRAINGER Miss A Ch Samhaven Wired For Sound 
Res: 1458 FRYER-CLARK, STANLEY & EVANS Gift Wrapped for Vonarkle 


VHC: 1470 HASSOCK Mrs A Camanna Coraline 


Class 368 VB (2 Entries) Abs: 0 
1st: 1491 MELLISH Miss M Demelewis Raven Moon Sh.CM BV

Smooth Collies
DCC McClelland Hotter Than Hell


RDCC Ch Macgee's Street Spirit at Plaisance
BCC/BOB Kiiramanna She Makes My Day at Foxearth
RBCC - Ryecombe Dolly Mixture

Class 370 JD (2 Entries) Abs: 1 


1st: 1524 BELL Ms D G Koczkodan Nosblyth 

Class 371 PGD (3 Entries) Abs: 1 
1st: 1526 BOTT Mrs M Mcclelland Hot Shot 
2nd: 1544 LEACH Mrs C H Manordeifi Dionysus at Hilltarn 

Class 372 LD (5 Entries) Abs: 2 
1st: 1564 WILLIAMS Miss L D Mcclelland Hotter Than Hell DCC


2nd: 1532 FORBES, Mrs D A & FORBES Miss F L Natalain Veni Vidi Vici At Willowhurst (Imp) 


3rd: 1523 BARDILL Mr & Mrs M Plaisance Fenton Le Beau 

Class 373 OD (6 Entries) Abs: 0 
1st: 1545 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Ch Macgee's Street Spirit at Plaisance (Imp) RDCC
2nd: 1565 WILLIAMS Miss L D Ch Foxearth Forward Thinking For Mcclelland 


3rd: 1534 FRENCH Ms A Foxearth Flock Master For Breckamore 


Res: 1563 WHITE Mrs B A Ch Foxearth Frappuccino 
VHC: 1539 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish 

Class 374 VD (1 Entries) Abs: 0 
1st: 1560 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Lilymead Agamennon 

Class 375 PB (2 Entries) Abs: 1 
1st: 1540 GRIFFITHS Mrs I M G Foxearth Furore 

Class 376 JB (2 Entries) Abs: 1 


1st: Koczkodan Nos Kerenza

Class 377 PGB (7 Entries) Abs: 1 
1st: 1528 CAMPBELL Mrs S Ryecombe Dolly Mixture RBCC
2nd: 1527 BOTT Mrs M Kingrock Bethany For Bardonhill 


3rd: 1535 FRENCH Ms A Finnish Touch For Breckamore 
Res: 1554 RODEN Ms C Fortune Cookie from Breckamore 


VHC: 1548 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Breckamore Snowberry at Plaisance 

Class 378 LB (7 Entries) Abs: 1 
1st: 1566 WILLIAMS Miss L D Mclelland Some Like It Hot 
2nd: 1557 SEWELL Miss J Foxearth Dressed To Frill 
3rd: 1551 ROBINSON Miss C Southcombe Summer Special At Dawcher 


Res: 1547 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Plaisance Betty La Belle 
VHC: 1562 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood Jubilation 

Class 379 OB (9 Entries) Abs: 4 
1st: 1543 HAYWARD Mr T & Mrs B Kiiramanna She Makes My Day At Foxearth (Imp) BCC/BOB
2nd: 1533 FORBES, Mrs D A & FORBES Miss F L Est Ch Rus EE JCH Kangasvuokon Venice (Imp) 
3rd: 1549 NEFF Mrs V Hightri Until Sh.CM 
Res: 1530 EVANS Mrs P J Southcombe Stylistic 
VHC: 1567 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland 

Class 380 VB (2 Entries) Abs: 1 
1st: 1531 EVANS Mrs P J Southcombe She's The One