LEEDS CHAMPIONSHIP SHOW 2010
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS
ROUGH COLLIE JUDGE - MR NICK SMITH

BEST OF BREED/PG1 : 1690 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (
Dog CC : 1645 BARRETT Mr S V & Mrs A J Ch Brooklynson From Rio
Res Dog CC : 1688 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW
Bitch CC : 1690 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (
Res Bitch CC : Not Awarded 
Best Puppy : 1754 STEVENS Mrs M A Boughlee Winter Blues
Best Breeder : Miss Mellish

Class 321 MPD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1698 HASSOCK Mrs A Camanna Charcoal
2nd: 1654 BLAKE Miss M J Corydon Spot The Driffrence
3rd: 1739 POINTON Mrs D Aldreen Innuendo
Res: 1692 HARTLEY Mr & Mrs G Gerian Sunmaker Of Roanburn


Class 322 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1687 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Legend In Black
2nd: 1732 MUIR Mr R G & Mrs D I Shandlmain Eclipse for Rayawna
3rd: 1660 BOYLE Dr L W Danfrebek True Dreams over Barrenclough
Res: 1703 HOLLINSHEAD Mr & Mrs A Starlyn The Ghostbuster


Class 323 JD (8 Entries) Abs: 1
1st: 1687 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Legend In Black
2nd: 1760 WHITE Mrs J Mejola My Blue Harlequin
3rd: 1693 HARTLEY Mr & Mrs G Zolkhan Jazz Singer To Roanburn
Res: 1680 FOSTER, Mr T & MADGE Miss D Jaysur Jumping Jack Flash
VHC: 1713 JEFFRIES, Mr L A K & ALEXANDER Miss L Chantique Hot Toddy

Class 324 YD (5 Entries) Abs: 1
1st: 1720 KILLEEN Mrs A Kalimera Makka Pakka
2nd: 1760 WHITE Mrs J Mejola My Blue Harlequin
3rd: 1730 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsdens Hallelujah
Res: 1713 JEFFRIES, Mr L A K & ALEXANDER Miss L Chantique Hot Toddy

Class 325 PGD (13 Entries) Abs: 3
1st: 1706 HOWARD Mrs C J Corydon Look At Me From Shandlmain
2nd: 1719 KELLY Mrs J L Pelido Kind Of Magic
3rd: 1716 JONES, Mr C L & Mrs E A & JONES Mr D G & Mrs E L Rossavon Tuxedo With Dancol
Res: 1664 BRODIE Mrs W Shanaburn Dallas Cowboy
VHC: 1671 JONES Mrs S Caprioara Diamond Treasure

Class 326 LD (12 Entries) Abs: 2
1st: 1644 ARROWSMITH Ms C E Saganan Aristotle
2nd: 1647 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Maysinder Pride Of Athens
3rd: 1694 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani What's New Pussycat
Res: 1643 ALMOND Mr & Mrs S Brooklynson Casablanca
VHC: 1650 BIGGS Mrs C A Spirecroft Black Obsidian

Class 327 OD (13 Entries) Abs: 4
1st: 1645 BARRETT Mr S V & Mrs A J Ch Brooklynson From Rio
2nd: 1688 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW
3rd: 1653 BLAKE Mr J & Mrs B J Ch Demelewis Dark Moon Driftin Over Corydon JW
Res: 1745 REID Mr J A & Mrs C Ronansprey Robert De Niro at Catchwell
VHC: 1746 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Raphael
Class 328 MPB (11 Entries) Abs: 2
1st: 1754 STEVENS Mrs M A Boughlee Winter Blues
2nd: 1646 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Martini
3rd: 1733 NEWMAN Mrs L Corydon La Caprita
Res: 1740 POINTON Mrs D Aldreen A Kind Of Magic
VHC: 1744 QUINCE Mrs L Corydon La Fayvorita

Class 329 PB (4 Entries) Abs: 1
1st: 1677 DUFFIELD, Mr G & GRAINGER, Miss A & BEADEN Miss Samhaven Champers For Angelfield
2nd: 1662 BOYLE, Dr L W & EVANS Mrs C Carristina Celestial Dawn
3rd: 1724 MAKEPEACE Mr & Mrs B Lynaire Dancing On Ice


Class 330 JB (8 Entries) Abs: 2
1st: 1722 MACDONALD Mrs R Rossavon Dream Come Blue
2nd: 1676 DREWERY Miss S M Demelewis Fable Moon Over Elshadene
3rd: 1648 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Wicani New Dreams To Hold For Maysinder
Res: 1670 CORBEN Mrs P Coarhabeg Exquisite via Caprioara
VHC: 1662 BOYLE, Dr L W & EVANS Mrs C Carristina Celestial Dawn

Class 331 YB (6 Entries) Abs: 1
1st: 1722 MACDONALD Mrs R Rossavon Dream Come Blue
2nd: 1728 MELLISH Miss M Demelewis Mooncatcher
3rd: 1695 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Love On Blue Fridays
Res: 1658 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough JW
VHC: 1667 CASLING Mr M. S. & Mrs C.A.V. Rarewood Dark Delight For Meranne

Class 332 PGB (11 Entries) Abs: 3
1st: 1714 JESSOP Miss C Mysticteam Winter Skies
2nd: 1741 POINTON Mrs D Aldreen Now I'm Here
3rd: 1702 HOFFMAN Mrs T Londer Sweet Love
Res: 1665 BRODIE Mrs W Shanaburn Fluffy Kisses
VHC: 1659 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough JW

Class 333 LB (13 Entries) Abs: 2
1st: 1697 HARVEY, Mr K & Mrs A & MCGRATH Miss Y Seryphina Dance Of The Raven Moon
2nd: 1755 STEVENS Mrs M A Boughlee Wannabe a Star
3rd: 1723 MACDONALD Mrs R Rossavon Angel In Disguise
Res: 1726 MCCANN Miss M Buebezi Ensorcellement At Zolkhan
VHC: 1675 DREWERY Miss S M Brikazie No Bling Needed for Elshadene

Class 334 OB (18 Entries) Abs: 8
1st: 1690 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (
2nd: 1731 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsden Hakuna Matata Sh.CM
3rd: 1756 STEVENS Mrs M A Boughlee After Midnight
Res: 1729 MELLISH Miss M Demelewis Raven Moon Sh.CM
VHC: 1656 BLAKE Miss M J Corydon Copperita



SMOOTH COLLIE JUDGE MRS ANNE SMITH

BEST OF BREED : 1780 HAYWARD Mr T & Mrs B Ch Sandcastle's True Topic (Imp)
Dog CC : 1780 HAYWARD Mr T & Mrs B Ch Sandcastle's True Topic (Imp)
Res Dog CC : 1786 HYDE Mr G Londer Look Smart
Bitch CC : 1794 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Foxearth Fashioned In Black
Res Bitch CC : 1779 HARTLEY Mrs J Foxearth Silver Dream at Jimjack
Best Puppy : 1788 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Sparkle
Best Breeder : I Griffiths


Class 335 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1787 MOORES Miss D J Manordeifi Shadow Chaser


Class 336 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1784 HUTCHINGS Mrs F Collidach Molloney Ta Tu You
2nd: 1795 RUSSELL Mrs K & Mr R Foxearth Fashion Guru


Class 337 PGD (1 Entries) Abs: 1

Class 338 LD (6 Entries) Abs: 1
1st: 1791 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Macgees Street Spirit at Plaisance (Imp)
2nd: 1769 FRENCH Ms A Devern First Prime
3rd: 1795 RUSSELL Mrs K & Mr R Foxearth Fashion Guru
Res: 1797 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood King Of Kings
VHC: 1771 FULWOOD Mr A & Mrs S A Darsign Minstrel Blue

Class 339 OD (5 Entries) Abs: 0
1st: 1780 HAYWARD Mr T & Mrs B Ch Sandcastle's True Topic (Imp)
2nd: 1786 HYDE Mr G Londer Look Smart
3rd: 1766 FORBES Mrs D A & Miss F L Ch Int & Ir Ch Pelghart Paint It Black At Willowhu
Res: 1775 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish
VHC: 1799 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Lilymead Agamennon

Class 340 PB (6 Entries) Abs: 0
1st: 1788 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Sparkle
2nd: 1774 GIBSON Mrs R Norcis Airs 'n' Graces
3rd: 1796 RUSSELL Mrs K & Mr R Manordeifi Satin Doll
Res: 1764 BAKER Mr P & Mrs C Manordeifi Satin 'N' Lace at Tomalca
VHC: 1790 MOORES Mrs E J Manordeifi Sapphire Dawn

Class 341 JB (9 Entries) Abs: 1
1st: 1794 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Foxearth Fashioned In Black
2nd: 1768 FORT Miss J. M Shulune Imperial Legacy
3rd: 1776 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Little Summer
Res: 1785 HUTCHINGS Mrs F Collidach Molloney Fay Mouse
VHC: 1765 BENTON Miss M Alopex Marionette Of Oakestelle

Class 342 PGB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1781 HAYWARD Mr T & Mrs B Foxearth Sticky Fingers
2nd: 1783 HOWARTH, Mrs P & GIBSON Mrs R Pelghart Proud Mary
3rd: 1798 TRUNDLEY Mr B & Mrs B Juniperwood Final Affair


Class 343 LB (6 Entries) Abs: 1
1st: 1779 HARTLEY Mrs J Foxearth Silver Dream at Jimjack
2nd: 1793 NEFF Mrs V Hightri Until
3rd: 1792 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Shulune Imperial Flower of Plaisance
Res: 1789 MOORES Miss D J Manordeifi Silvadora
VHC: 1801 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland

Class 344 OB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1782 HILLS Ms V M Devern Fate a Compli
2nd: 1778 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Out of the Blue
3rd: 1773 GAY Mr R C & Mrs D J Manordeifi Sapphire Mist At Yagane
Res: 1770 FRENCH Ms A Lillymead Amazing Grace