LEEDS CHAMPIONSHIP SHOW 2009
ROUGH AND SMOOTH COLLIE RESULTS
ROUGH COLLIE JUDGE - MR STEVE HALL

BEST OF BREED : 8603 SHIPP, Mr & Mrs R & GRAINGER Miss A Samhaven Mystic Charm At Tremaro
Dog CC : 8549 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW
Res Dog CC : 8507 BARRETT Mr S V & Mrs A J Ch Brooklynson From Rio
Bitch CC : 8603 SHIPP, Mr & Mrs R & GRAINGER Miss A Samhaven Mystic Charm At Tremaro
Res Bitch CC : 8551 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (
Best Puppy : 8502 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Solomons Gold

Class 1722 MPD (6 Entries) Abs: 0
1st: 8546 FRYER-CLARK, Ms J & STANLEY, Ms A & EVANS Ms S Stud Bolt Vonarkle
2nd: 8503 ANNABLE Mrs A O Avisette Mr Blue Sky
3rd: 8561 HASSOCK Mrs A Marjalu Man Of Means At Camanna
Res: 8575 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Alfsden Hallelujah
VHC: 8609 WELSH Mrs B P Ladnar Arts'n Crafts At Thistlewing

Class 1723 PD (3 Entries) Abs: 1
1st: 8502 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Solomons Gold
2nd: 8510 BEDFORD Miss S Sachenda Soldier Of Fortune


Class 1724 JD (7 Entries) Abs: 1
1st: 8502 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Solomons Gold
2nd: 8526 CLAPHAM Mr R Lavinia Rose Georgie Boy
3rd: 8547 GALLAGHER Mr & Mrs M J Kiaminogues Special Dream at Galdana
Res: 8519 BRODIE Mrs W Shanaburn Dallas Cowboy
VHC: 8599 SCOTT Mrs J Aniesh Flynn's Top Secret

Class 1725 YD (2 Entries) Abs: 0
1st: 8539 DUNLOP Mrs S M Garbh Tobermory
2nd: 8582 OLIVER Mrs T Camanna Countdown


Class 1726 GD (3 Entries) Abs: 0
1st: 8539 DUNLOP Mrs S M Garbh Tobermory
2nd: 8569 JACKSON Miss T Sassari Made In Suffolk
3rd: 8513 BOYLE Dr L W Uffspring Utterly In My Soul over Barrenclough

Class 1727 PGD (9 Entries) Abs: 1
1st: 8583 OLIVER Mrs T Marjalu Montrose
2nd: 8590 PRYOR Mrs G Aqualita Midas Touch
3rd: 8554 GRINDLEY, Mr J A & ROGERSON Mr B Lanrue Lewis Hamilton
Res: 8518 BRITNELL Miss S Brikazie Teddy Beddy Bear
VHC: 8557 HANNAH Mrs L & Mr R Wicani The Classic Touch At Strobroy

Class 1728 MdLD (2 Entries) Abs: 0
1st: 8570 JACKSON Miss T Mysticteam Quick Silver To Sassari
2nd: 8558 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Waltz Of The New Moon


Class 1729 LD (6 Entries) Abs: 1
1st: WHD WITHHELD
2nd: WHD WITHHELD
3rd: WHD WITHHELD
Res: WHD WITHHELD
VHC: WHD WITHHELD

Class 1730 OD (10 Entries) Abs: 3
1st: 8549 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW
2nd: 8507 BARRETT Mr S V & Mrs A J Ch Brooklynson From Rio
3rd: 8613 WILLIAMS Mr K M Kelmbri Ruff Justice
Res: 8597 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Raphael
VHC: 8591 REID, Mr J. & REID Mr J.A & Mrs C Ronansprey Robert De Niro At Catchwell
Class 1731 MPB (9 Entries) Abs: 1
1st: 8572 KAYE Mrs F Danfrebek Love Child
2nd: 8589 PRICE Mrs V J & Mr G T Brodcol Gosh I'm Gorgeous
3rd: 8606 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Olivia Inge
Res: 8533 COULSON Mr & Mrs M Aldermeade Dawn Skyes Over Bluchip
VHC: 8602 SELWYN Ms A Avisette Sea of Sapphires

Class 1732 PB (9 Entries) Abs: 0
1st: 8550 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Leather N Lace
2nd: 8607 SMITH Mr & Mrs F Aldermeade Secret Liberty
3rd: 8508 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Joanna
Res: 8612 WHITE Mrs J Corydon Maid For Mejola
VHC: 8515 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough

Class 1733 JB (13 Entries) Abs: 6
1st: 8514 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough
2nd: 8520 BRODIE Mrs W Shanaburn Fluffy Kisses
3rd: 8556 GRINDLEY, Mr J A & ROGERSON Mr B Lanrue Lilly Ann
Res: 8574 MCCORMICK, Ms L & LAIDLAW Mr R Lynmack Dancing Angel
VHC: 8535 CROSS Mr R & Mrs D Ladnar Majestic Maid At Bocasa

Class 1734 YB (3 Entries) Abs: 0
1st: 8540 DUNLOP Mrs S M Garbh Fhlora Mhor
2nd: 8523 BUTLER, Miss C & KING Mrs M A Strobroy Made Me A Witch For Bronvannin


Class 1735 GB (6 Entries) Abs: 2
1st: 8511 BEDFORD Miss S Sachenda Sheer Heaven
2nd: 8514 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough
3rd: 8611 WHITAKER Mrs G Sabiha's Sweet Melody
Res: 8540 DUNLOP Mrs S M Garbh Fhlora Mhor

Class 1736 PGB (13 Entries) Abs: 2
1st: 8541 DUNLOP Mrs S M Samhaven Rhian At Garbh
2nd: 8537 DREWERY Miss S M Brikazie No Bling Needed for Elshadene
3rd: 8555 GRINDLEY, Mr J A & ROGERSON Mr B Lanrue Jolene
Res: 8517 BRAND Mr K G A & Mrs T M Ronansprey Sprarkling Wine
VHC: 8584 OLIVER Mrs T Camanna Chit Chat

Class 1737 MdLB (7 Entries) Abs: 3
1st: 8579 NEWTON Mr & Mrs J C Ladnar Red Renaissance At Fiorcara
2nd: 8536 DAVIES Mr M Sabiha's Songbird with Sachenda
3rd: 8516 BRAND Mr K G A & Mrs T M Ronansprey Rose At Dawn
Res: 8543 FARTHING Mr & Mrs D Sparkling Jewel At Didek


Class 1738 LB (8 Entries) Abs: 1
1st: 8603 SHIPP, Mr & Mrs R & GRAINGER Miss A Samhaven Mystic Charm At Tremaro
2nd: 8560 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani China Doll
3rd: 8527 CLAPHAM Mr R Mosspark Sugar n Spice for Lavinia Rose
Res: 8601 SCOTT Mrs J Eilroy Silver Locket with Aniesh
VHC: 8598 SARGEANT Mr & Mrs P B Coarhabeg Blowin In The Wind

Class 1739 OB (11 Entries) Abs: 3
1st: 8551 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (
2nd: 8595 RITCHIE, J, GARABELLI, M T & FALLETTO, G Ch Hit Parade Blu Di Cambiano (Imp)
3rd: 8538 DREWERY Miss S M Carristina Miz Celebration for Elshadene
Res: 8592 REID, Mr J. & REID Mr J.A & Mrs C Ronansprey Sparkle At Catchwell
VHC: 8534 COULSON Mr & Mrs M Bluchip Tainted Skye



SMOOTH COLLIE JUDGE MR HUGH JONES

BEST OF BREED : 8639 SASIKAINEN, Miss S & LAHTINEN Mr J Sandcastle's True Topic
Dog CC : 8639 SASIKAINEN, Miss S & LAHTINEN Mr J Sandcastle's True Topic
Res Dog CC : 8626 HYDE Mr G Foxearth Following On
Bitch CC : 8628 HYDE Mr G Ch Foxearth Fondant
Res Bitch CC : 8643 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland
Best Puppy : 8633 PAGE Mrs J E Norfield Oh! What A Knight.


Class 1740 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 8633 PAGE Mrs J E Norfield Oh! What A Knight.
2nd: 8625 HOWARTH Mrs P Cownbred Lucky Dip


Class 1741 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 8630 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Macgees Street Spirit at Plaisance (Imp) TAF
2nd: 8633 PAGE Mrs J E Norfield Oh! What A Knight.
3rd: 8625 HOWARTH Mrs P Cownbred Lucky Dip


Class 1742 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 8641 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood King Of Kings


Class 1743 LD (2 Entries) Abs: 1
1st: 8626 HYDE Mr G Foxearth Following On

Class 1744 OD (4 Entries) Abs: 0
1st: 8639 SASIKAINEN, Miss S & LAHTINEN Mr J Sandcastle's True Topic
2nd: 8629 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp) Aus
3rd: 8616 EVANS Mrs P J Rowvale Storm Rising at Southcombe
Res: 8618 FORBES Mrs D A & Miss F L Ch & Ir Ch Pelghart Paint It Black At Willowhurst


Class 1745 PB (1 Entries) Abs: 1

Class 1746 JB (3 Entries) Abs: 0
1st: 8643 WILLIAMS Miss L D Shulune Imperial Moonlite At Mcclelland
2nd: 8631 McKENNA, Mr A & BARDILL Mr M Shulune Imperial Flower of Plaisance
3rd: 8640 TIMPERON Mr J S & Mrs R Shulune Imperial Stormmaid At Triforce


Class 1747 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 8632 NEFF Mrs V Hightri Until
2nd: 8634 PAVEY Mr A Cownbred Youaintcheff With Westbridge
3rd: 8624 HARTLEY Mrs J Foxearth Silver Dream at Jimjack
Res: 8642 TRUNDLEY Mr & Mrs B Juniperwood Final Affair


Class 1748 LB (5 Entries) Abs: 3
1st: 8617 EVANS Mrs P J Southcombe She's The One
2nd: 8627 HYDE Mr G Foxearth Londer Leone


Class 1749 OB (3 Entries) Abs: 2
1st: 8628 HYDE Mr G Ch Foxearth Fondant