DARLINGTON CHAMPIONSHIP SHOW 2006

ROUGH COLLIE JUDGE MR P CHAVE

Dog CC : 4511 Miss A TRACE, Mr M W & Mrs B J & GRAINGER Jumitra Shooting Star Over Samhaven
Res Dog CC : 4472 Mrs L D JONES Erjon Eyeopener
Bitch CC : 4453 Mr J N & Mrs V GEDDES Ch Ingledene Late Night Love
Res Bitch CC : 4488 Miss L J PETTITT Myriehewe Ma-biche
Best Puppy : 4460 Mr K J & Mrs A HARVEY Wicani Waltz Of The New Moon
Best Veteran : 4436 Miss C A BEST Trixwood Exclusively Blue
BEST OF BREED : 4453 Mr J N & Mrs V GEDDES Ch Ingledene Late Night Love

Class 1233 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 4500 Mrs J SCOTT Aniesh Black Lagoon


Class 1234 MPD (4 Entries) Abs: 1
1st: 4515 Mr G & Mrs M WALKER Starlenga Austin Powers
2nd: 4489 Mrs J PHILLIPS Starlengo Paddington Bear at Philjanco
3rd: 4509 Mr & Mrs E TOPLIS Jaymarx Billy Boy Blue

Class 1235 PD (5 Entries) Abs: 0
1st: 4460 Mr K J & Mrs A HARVEY Wicani Waltz Of The New Moon
2nd: 4518 Mrs J WHITE Mejola Running Man
3rd: 4492 Mrs L QUINCE Ladnar Lock N Load
Res: 4468 Mr A & Miss K J HOWARTH Ronansprey Rob Roy
VHC: 4438 Dr L W BOYLE Stokedale Silver Frost over Barrenclough

Class 1236 JD (7 Entries) Abs: 2
1st: 4517 Mr W B WELLS Ladnar Highland Lad
2nd: 4506 Mr C M & Mr M J SINCLAIR Chantique Highlander
3rd: 4481 Mr A S & Mrs J E MILLIGAN Alfsden Circle Of Life
Res: 4504 Mrs J M SIMPSON Lanlin Made of Gold
VHC: 4441 Dr L W BOYLE Chantique Scrappy Doo TAF

Class 1237 YD (8 Entries) Abs: 0
1st: 4478 Mrs G P MASON Glenspey Highland Dusk
2nd: 4465 Mrs C M HODSON Cathbri Starlight Express
3rd: 4499 Mr & Mrs P SARGEANT Coarhabeg Raphael
Res: 4455 Mr & Mrs G HARTLEY Roanburn Smart In Black
VHC: 4506 Mr C M & Mr M J SINCLAIR Chantique Highlander

Class 1238 PGD (9 Entries) Abs: 4
1st: 4493 Miss L RAE Antoc Dark Moon Rising JW
2nd: 4471 Mr & Mrs C L JONES Ingledene Power Game For Dancol
3rd: 4440 Dr L W BOYLE Jemara Striker at Jimjack
Res: 4463 Mrs K M HILL Draycott Harvest Fever
VHC: 4454 Mrs D GIBSON Dipdown Jackaby John

Class 1239 LD (14 Entries) Abs: 2
1st: 4511 Miss A TRACE, Mr M W & Mrs B J & GRAINGER Jumitra Shooting Star Over Samhaven
2nd: 4451 Mr J N & Mrs V GEDDES Ingledene All That Matters JW
3rd: 4458 Mr K J & Mrs A HARVEY Wicani Formula One
Res: 4433 Mr G BEADEN, Miss G & DUFFIELD Myriehewe Galileo JW
VHC: 4512 Ms D WAINWRIGHT Drenoss D'artagnon

Class 1240 OD (5 Entries) Abs: 0
1st: 4472 Mrs L D JONES Erjon Eyeopener
2nd: 4496 Mr J.A & Mrs C REID, Mr J. & REID Ronansprey Robert De Niro At Catchwell
3rd: 4480 Mr A S & Mrs J E MILLIGAN Carristina Echoes Of Gold At Alfsden
Res: 4501 Mrs J SCOTT Proud To Be Blue By Aniesh
VHC: 4440 Dr L W BOYLE Jemara Striker at Jimjack
Class 1241 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 4436 Miss C A BEST Trixwood Exclusively Blue
2nd: 4475 Mrs S. D MALPAS Lanlin Summer Sunset

Class 1242 MPB (9 Entries) Abs: 3
1st: 4474 Mrs B MACRAE Roanburn Cherry Cake @ Benuasal
2nd: 4443 Mrs P M & Miss E J BROOKER Caronlea Celtic Connection with Corisian
3rd: 4479 Mr & Mrs W. MCINTYRE Starlenga Legally Blonde With Meryctin
Res: 4510 Mr & Mrs E TOPLIS Jaymarx Indigo Blue
VHC: 4457 Mr & Mrs G HARTLEY Roanburn Cherry Charm

Class 1243 PB (7 Entries) Abs: 2
1st: 4495 Mr J.A & Mrs C REID, Mr J. & REID Ronansprey Sparkle At Catchwell NAF TAF
2nd: 4519 Mrs J WHITE Mejola Wicked Lady
3rd: 4474 Mrs B MACRAE Roanburn Cherry Cake @ Benuasal
Res: 4476 Mrs S. D MALPAS Lanlin Shades Of Gold.

Class 1244 JB (10 Entries) Abs: 5
1st: 4503 Mrs V & Miss P SIBBALD Lynmead Love Me Too at Telforth
2nd: 4498 Mr & Mrs P SARGEANT Coarhabeg Blowin In The Wind
3rd: 4490 Mrs J PHILLIPS Aberquarrie Sweet Dreamer at Philjanco
Res: 4469 Mr T & Mrs D ILEY Ileyda Charlotte Church
VHC: 4483 Miss K McLOUGHLIN Ileyda Chelsea Kat Over Katiemay

Class 1245 YB (5 Entries) Abs: 1
1st: 4444 Mrs P M & Miss E J BROOKER Lynmead Simply Saucy For Corisian
2nd: 4498 Mr & Mrs P SARGEANT Coarhabeg Blowin In The Wind
3rd: 4469 Mr T & Mrs D ILEY Ileyda Charlotte Church
Res: 4483 Miss K McLOUGHLIN Ileyda Chelsea Kat Over Katiemay


Class 1246 PGB (9 Entries) Abs: 3
1st: 4484 Mr & Mrs J C NEWTON Ladnar Red Renaissance At Fiorcara
2nd: 4459 Mr K J & Mrs A HARVEY Wicani Dances In Sunlight
3rd: 4505 Mrs J M SIMPSON Emryks Mrs Simpson
Res: 4439 Dr L W BOYLE Lanlin Just Fab At Stokedale
VHC: 4430 Mr D ATKINSON Kinneret Ebony Dancer

Class 1247 LB (9 Entries) Abs: 4
1st: 4488 Miss L J PETTITT Myriehewe Ma-biche
2nd: 4467 Mrs C J HOWARD Strawberry Kisses From Shandlmain
3rd: 4520 Mrs J WHITE Corydon Coracat for Mejola
Res: 4447 Mrs J DOBSON Rixown Dark Charm
VHC: 4505 Mrs J M SIMPSON Emryks Mrs Simpson

Class 1248 OB (7 Entries) Abs: 1
1st: 4453 Mr J N & Mrs V GEDDES Ch Ingledene Late Night Love
2nd: 4507 Mr J W & Mrs C A SMEDLEY Antoc Dolly Daydream
3rd: 4442 Mr K G A & Mrs T M BRAND Ronansprey Rose At Dawn
Res: 4464 Miss J HODGES Jopium Magic In The Mist Jw Shcm
VHC: 4508 Miss S. M TELFORD, Mr R & Mrs M.W & TELFORD Rixown Ribbons And Bows With Glenbowdene

SMOOTH COLLIES
Judge - Mrs V Foss

Best Dog : 4525 Miss M FORT Shulune Lord Haldir
Res Best Dog : Not Awarded 
Best Bitch : 4524 Miss M FORT Shulune Lady Of Lorien
Res Best Bitch : Not Awarded 
Best Puppy : 4524 Miss M FORT Shulune Lady Of Lorien
Best Veteran : 
BEST OF BREED : 4524 Miss M FORT Shulune Lady Of Lorien

Class 1249 JD/B (1 Entries) Abs: 0
1st: 4524 Miss M FORT Shulune Lady Of Lorien

Class 1250 OD (2 Entries) Abs: 1
1st: 4525 Miss M FORT Shulune Lord Haldir

Class 1251 OB NO ENTRIES