DARLINGTON CHAMPIONSHIP SHOW 2004

ROUGH COLLIE JUDGE MR P BAILEY

Dog CC : 4491 Mr & Mrs P W BURTENSHAW Pelido Unforgettable
Res Dog CC : 4484 Mr S V & Mrs A J BARRETT Brooklynson From Rio
Bitch CC : 4522 Mrs S HUMPHREY Sandiacre Sexclusive to Shasam
Res Bitch CC : 4487 Miss S BEDFORD Sachenda Strawbree Rose JW
Best Puppy : 4484 Mr S V & Mrs A J BARRETT Brooklynson From Rio
BEST OF BREED : 4522 Mrs S HUMPHREY Sandiacre Sexclusive to Shasam

Class 1184 VD NO ENTRIES

Class 1185 MPD (1 Entries) Abs: 0
1st: 4497 Mr & Mrs R FINDLAY Meryctins Man of Mystery

Class 1186 PD (5 Entries) Abs: 3
1st: 4526 Mr & Mrs C L & Mr D G JONES Ingledene Power Game for Dancol
2nd: 4538 Mrs J MILFORD Kazmith Most Haunted

Class 1187 JD (8 Entries) Abs: 0
1st: 4484 Mr S V & Mrs A J BARRETT Brooklynson From Rio
2nd: 4486 Mr G BEADEN, Miss G & DUFFIELD Myriehewe Hawk Wing
3rd: 4508 Mrs H GRINDLEY, Mr M & BRADSHAW Lanrue Jack Jones
Res: 4574 Mr G S & Mrs P WILSON Tiganlea Midas Touch for Valleyhaven
VHC: 4526 Mr & Mrs C L & Mr D G JONES Ingledene Power Game for Dancol

Class 1188 SYD (7 Entries) Abs: 1
1st: 4557 Mrs V & Miss P SIBBALD Telforth Talk of the Tyne
2nd: 4572 Mr D & Mrs L WILLIAMS Lasheen Mr Cool at Willyard
3rd: 4562 Mr C & Mrs M SZMITZ Aintshe Gee 'n' Tee at Levenbank
Res: 4574 Mr G S & Mrs P WILSON Tiganlea Midas Touch for Valleyhaven
VHC: 4549 Mrs E M NOBLE Sachenda Claim To Fame

Class 1189 PGD (11 Entries) Abs: 2
1st: 4529 Mrs F KAYE Danfrebek Designed in Blue JW
2nd: 4519 Miss K J HOWARTH Heighinglea Golden Franco
3rd: 4508 Mrs H GRINDLEY, Mr M & BRADSHAW Lanrue Jack Jones
Res: 4539 Mrs P MORRELL Philauney Cool Blue
VHC: 4543 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Shelfpark Parisien Star

Class 1190 LD (7 Entries) Abs: 2
1st: 4527 Mrs L D JONES Erjon Examiner
2nd: 4505 Miss A GRAINGER Tour De France Des Marecages Du Prince to Samhaven
3rd: 4544 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Shelfpark Parisien Sun JW

Class 1191 OD (10 Entries) Abs: 1
1st: 4491 Mr & Mrs P W BURTENSHAW Pelido Unforgettable
2nd: 4504 S FRYER-CLARK, J, STANLEY, A & EVANS Ch Vonarkle Viceroy
3rd: 4565 Mr J & Mrs C J TIPPER Tiganlea Double Top
Res: 4485 Mr S V & Mrs A J BARRETT Brooklynson Bogarte
VHC: 4573 Mr D & Mrs L WILLIAMS Emryks Ricardo
Class 1192 VB NO ENTRIES

Class 1193 MPB (7 Entries) Abs: 3
1st: 4509 Mr M & Mrs H P HARDMAN Chrisarion Cobweb at Mikelene
2nd: 4535 Mr B & Mrs J MARSH Silvermoor's Nightingale Over Bermajo
3rd: 4563 Mr C & Mrs M SZMITZ Aintshe Into Luvin
Res: 4489 Mr L A BRADSHAW Emryks Heaven Sent at Tyfield

Class 1194 PB (8 Entries) Abs: 3
1st: 4488 Mr & Mrs T P BEDFORD Sachenda Say It With Roses
2nd: 4530 Mrs F KAYE Lynmead Yours Truly to Danfrebek
3rd: 4482 Ms K A & Mr N R AYLESBURY Kazmith Spooktacular
Res: 4524 Mr T & Mrs D ILEY Surprixe Package For Ileyda

Class 1195 JB (4 Entries) Abs: 1
1st: 4513 Mrs M A HASSOCK Amalie Soul Singer at Camanna
2nd: 4554 Mr P & Mrs F SARGEANT Coarhabeg Die Fledermaus
3rd: 4548 Mr J & Mrs S NEWTON Ladnar Red Regina

Class 1196 SYB (5 Entries) Abs: 1
1st: 4570 Mrs J WHITE Corydon Coracat for Mejola
2nd: 4498 Mr & Mrs R FINDLAY Firecraig Ice Queen
3rd: 4554 Mr P & Mrs F SARGEANT Coarhabeg Die Fledermaus
Res: 4548 Mr J & Mrs S NEWTON Ladnar Red Regina

Class 1197 PGB (7 Entries) Abs: 2
1st: 4575 Mrs C M YEO Jus' For You from Jasand
2nd: 4528 Mrs L D JONES Erjon Emily Dee
3rd: 4506 Miss A GRAINGER Samhaven Perfect Harmony
Res: 4570 Mrs J WHITE Corydon Coracat for Mejola
VHC: 4559 Mr F & Mrs G SMITH Aldermeade Antique Fair

Class 1198 LB (11 Entries) Abs: 4
1st: 4487 Miss S BEDFORD Sachenda Strawbree Rose JW
2nd: 4571 Mrs V WILDE Delamere Gift of Gold
3rd: 4531 Mr & Mrs W KITCHEN Birkmyre Obsession with Seriema
Res: 4495 Mrs B COONEY Lingwell Love Song
VHC: 4550 Miss L J PETTITT Myriehewe Ma-Biche

Class 1199 OB (12 Entries) Abs: 3
1st: 4522 Mrs S HUMPHREY Sandiacre Sexclusive to Shasam
2nd: 4533 Mr J F & Mrs A T LOADER Salsina Love 'N Cherish with Gerian
3rd: 4537 Miss L MAXWELL, Ms L & ROBINSON Aintshe Charlie's Angel
Res: 4512 Mrs M A HASSOCK Camanna Carla Lane
VHC: 4555 Mr P & Mrs F SARGEANT Coarhabeg Drop o' Poteen

SMOOTH COLLIES
Judge - Mrs P A Goddard

Best Dog : 4578 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Highland Fling
Res Best Dog : Not Awarded 
Best Bitch : 4577 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Confetti Blue
Res Best Bitch : 4581 Miss E PALMER Darsign Crystal Chandalier for Apkava
Best Puppy : 4577 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Confetti Blue
BEST OF BREED : 4577 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Confetti Blue


Class 1200 VD/B NO ENTRIES

Class 1201 PD/B (1 Entries) Abs: 0
1st: 4577 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Confetti Blue

Class 1202 JD/B (3 Entries) Abs: 1
1st: 4581 Miss E PALMER Darsign Crystal Chandalier for Apkava
2nd: 4578 Mrs I M G GRIFFITHS Alopex Highland Fling

Class 1203 PGD/B NO ENTRIES

Class 1204 OD NO ENTRIES

Class 1205 OB (2 Entries) Abs: 1
1st: 4576 Mrs J M FORT Chicnoir Elusive Dream At Shulune