DARLINGTON CHAMPIONSHIP SHOW 2002

ROUGH COLLIE JUDGE MR GEOFF DUFFIELD

Dog CC : 4458 Mrs G UNSTEAD Atendus Illicit Love
Res Dog CC : 4397 Mrs L D JONES Erjon Executive Blue at Kanooki
Bitch CC : 4377 Miss A GRAINGER Samhaven Coral
Res Bitch CC : 4389 Miss J HODGES Jopium Caress at Carostar
Best Puppy : 4462 Mrs S M WIGGLESWORTH Sandiacre Strike A Pose
Best Veteran : 4444 Mrs V & Miss P SIBBALD Telforth Mister Blue Sky
BEST OF BREED : 4458 Mrs G UNSTEAD Atendus Illicit Love

Class 1163 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 4444 Mrs V & Miss P SIBBALD Telforth Mister Blue Sky

Class 1164 MPD (8 Entries) Abs: 1
1st: 4442 Mr M E & Mrs C SHUTT Tapena Taking Time
2nd: 4440 Mr C & Mrs L G SCOTT Colausco Caring Highlander
3rd: 4402 Mrs J MARGETTS Collingvale Black Mail
Res: 4417 Mr & Mrs R McDOWALL Birkmyre Masterpiece
VHC: 4456 Mrs G UNSTEAD Atendus I'm a Puzzle Too

Class 1165 PD (6 Entries) Abs: 1
1st: 4436 Miss J RILEY Antoc Indigo Ice
2nd: 4453 Mr J & Mrs C J TIPPER Tiganlea Tel Mystere
3rd: 4402 Mrs J MARGETTS Collingvale Black Mail
Res: 4340 Miss C A BEST Trixwood the Highlander
VHC: 4423 Miss K McLOUGHLIN Draycott Black Warrior

Class 1166 JD (10 Entries) Abs: 1
1st: 4457 Mrs G UNSTEAD Atendus Exclusively Made
2nd: 4421 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Shelfpark Parisien Sun
3rd: 4412 Mrs P MORRELL Philauney Cool Blue
Res: 4420 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Shelfpark Parisien Star
VHC: 4384 Mrs S HARRINGTON Haradale Harbour Master TAF

Class 1167 SYD (3 Entries) Abs: 1
1st: 4421 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Shelfpark Parisien Sun
2nd: 4390 Mr A & Mrs E HOPE Haradale Lord of the Rings at Seregold

Class 1168 PGD (10 Entries) Abs: 1
1st: 4439 Mr C & Mrs L G SCOTT Colausco Carnival King JW
2nd: 4360 Mr M J & Mrs A A COULSON Bluchip Spirit in the Skye
3rd: 4345 Mr & Mrs W BOBBETT Newloc King Coal
Res: 4370 Mr & Mrs R FINDLAY Mallicot McCaully at Firecraig
VHC: 4434 Mr G F & Mrs J D RIDLEY Wenchaela Who Dares Wins

Class 1169 LD (19 Entries) Abs: 4
1st: 4397 Mrs L D JONES Erjon Executive Blue at Kanooki
2nd: 4418 Mr & Mrs R McDOWALL Jasand Jolson of Birkmyre
3rd: 4338 Miss S BEDFORD Sachenda Soldier Soldier JW
Res: 4396 Mrs L M JAMES Jamesfair Chances Are
VHC: 4426 Mr & Mrs R OLIVER Rixown Star Major

Class 1170 OD (2 Entries) Abs: 1
1st: 4458 Mrs G UNSTEAD Atendus Illicit Love
Class 1171 VB (6 Entries) Abs: 1
1st: 4361 Mr CRAWFORD-TAYLOR Ingledene Maid of Love for Bryany
2nd: 4365 Miss S M DREWERY Aldermeade Special Edition at Elshadene
3rd: 4447 Mr F & Mrs G SMITH Lanrue Snow Breeze of Aldermeade
Res: 4408 Mr J R & Mrs T M MAY Maqueeba Donna Daydreams
VHC: 4459 Mr D R & Mrs H M URWIN Rubec Night Collier at Febbri

Class 1172 MPB (11 Entries) Abs: 2
1st: 4443 Mr M E & Mrs C SHUTT Tapena Taffeta
2nd: 4385 Mrs M A HASSOCK Camanna Cindy Crawford
3rd: 4399 Mrs S LENTELL Sylps Silver Doll
Res: 4454 Mr J & Mrs C J TIPPER Tigerlea Pillow Talk
VHC: 4369 Mrs S M DUNLOP Garbh Rhona Mhor

Class 1173 PB (8 Entries) Abs: 2
1st: 4462 Mrs S M WIGGLESWORTH Sandiacre Strike A Pose
2nd: 4386 Mr B HAWKINS Brilyn Silver Symphony
3rd: 4429 Mrs J PHILLIPS Philjanco Miss Scotia
Res: 4363 Mr & Mrs M DAVIES Sachenda Rockin' Robyn at Sabiha
VHC: 4399 Mrs S LENTELL Sylps Silver Doll

Class 1174 JB (8 Entries) Abs: 3
1st: 4350 Mrs J BROWN Stronvar She's a Miracle
2nd: 4376 Mrs R GORLEY, Mrs S & TIMPERON Shulune Mystique at Roscot
3rd: 4463 Mrs C M YEO Jus' For You from Jasand
Res: 4413 Mr J & Mrs M McCARTE Roughrigg Regardez Moi
VHC: 4449 STRETTON & UNSTEAD Atendus Maid To Share

Class 1175 SYB (8 Entries) Abs: 5
1st: 4405 Miss L MATHER Rubec Renaissance
2nd: 4422 Messrs B & J & Mrs L McLENAHAN Tiganlea Spring Time at Shelfpark
3rd: 4449 STRETTON & UNSTEAD Atendus Maid To Share

Class 1176 PGB (15 Entries) Abs: 5
1st: 4400 Mr & Mrs B A MAKEPEACE Lynaire She's a Sinner
2nd: 4344 Mr & Mrs R BLAIKIE Roanburn Cherry Ice at Kourika
3rd: 4373 Mrs J M FORT Danfrebek Del-Emma
Res: 4407 Mr J R & Mrs T M MAY Maqueeba Amber Mist
VHC: 4428 Mrs A PELLOWE Jemspark Devonshire Tease For Krispel

Class 1177 LB (14 Entries) Abs: 1
1st: 4378 Miss A GRAINGER Samhaven Charmed Affair
2nd: 4446 Mr J W & Mrs C A SMEDLEY Antoc Diamond In The Sky
3rd: 4427 Mr C & Mrs D PARKS Barlect Bound to Please JW
Res: 4358 Miss S CONCAR Carcoly Unchained Melody
VHC: 4339 Miss S BEDFORD Sachenda's Red Red Robyn

Class 1178 OB (14 Entries) Abs: 4
1st: 4377 Miss A GRAINGER Samhaven Coral
2nd: 4389 Miss J HODGES Jopium Caress at Carostar
3rd: 4401 Mr & Mrs B A MAKEPEACE Lynaire Sinful Surprize
Res: 4403 Mrs J MARGETTS Collingvale Cornflake
VHC: 4455 Mr J & Mrs C J TIPPER Tiganlea Kiss n' Tell

 

SMOOTH COLLIES
Judge - Mrs H R Gibson

Best Dog : 4467 Mrs J E GARNETT Knipes Golden Supremo
Res Best Dog : 4471 Mrs J TUCK Dark Motif From Misstoff
Best Bitch : 4470 Mrs A J SPEDING Antoc Fascination
Res Best Bitch : 4464 Mrs J M FORT Chicnoir Elusive Dream
Best Puppy : 4464 Mrs J M FORT Chicnoir Elusive Dream
BEST OF BREED : 4470 Mrs A J SPEDING Antoc Fascination


Class 1179 VD/B NO ENTRIES

Class 1180 PD/B (2 Entries) Abs: 1
1st: 4464 Mrs J M FORT Chicnoir Elusive Dream

Class 1181 JD/B NO ENTRIES

Class 1182 PGD/B (3 Entries) Abs: 2
1st: 4470 Mrs A J SPEDING Antoc Fascination

Class 1183 OD (2 Entries) Abs: 0
1st: 4467 Mrs J E GARNETT Knipes Golden Supremo
2nd: 4471 Mrs J TUCK Dark Motif From Misstoff

Class 1184 OB (2 Entries) Abs: 1
1st: 4470 Mrs A J SPEDING Antoc Fascination