DARLINGTON CHAMPIONSHIP SHOW 2001

ROUGH COLLIE JUDGE MR JACK B BISPHAM

Dog CC : 4547 Mr & Mrs J J BLAKE Ch Phreelancer Phrosty Moon Over Corydon
Res Dog CC : 4561 Mr & Mrs R CUMMINGS Altnareagh I'm Bryn
Bitch CC : 4549 Mrs S BREDDA Elegance in Bloo at Delamere
Res Bitch CC : 4534 Mr S V & Mrs A J BARRETT Jefsfire So Charming To Brooklynson
Best Puppy : 4544 Mr & Mrs T P BEDFORD Sachenda Stand'n Deliver
Best Veteran : 4615 Mrs S L MICKLE Aberhill Cheeky Miss at Takhisis
BEST OF BREED : 4547 Mr & Mrs J J BLAKE Ch Phreelancer Phrosty Moon Over Corydon

Class 1171 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 4595 Mr & Mrs C L & Mr D G JONES Tashadon Midnight Flyer at Dancol


Class 1172 MPD (6 Entries) Abs: 1
1st: 4544 Mr & Mrs T P BEDFORD Sachenda Stand'n Deliver
2nd: 4598 Mrs F KAYE Danfrebek Del-Tron
3rd: 4568 Mr G FRANCIS Ileyda Sunseeker of Peblu NAF
Res: 4596 Mrs L D JONES Erjon Exclusive In Blue
VHC: 4640 Mr J SHIPLEY Deeohn Danni Boy

Class 1173 PD (6 Entries) Abs: 2
1st: 4548 Miss M J BLAKE Corydon Super Chief
2nd: 4653 Mrs C J WOOLSTON Ladnar Super Trooper
3rd: 4629 P L & S RAFFEL Ileyda Kiss n Tell Raffel
Res: 4588 Mr A & Mrs E HOPE Haradale Lord of the Rings at Seregold


Class 1174 JD (1 Entries) Abs: 1

Class 1175 SYD (5 Entries) Abs: 0
1st: 4592 Mr T & Mrs D A ILEY Aintshe Barney Rubble by Ileyda
2nd: 4649 Miss S M VESSEY Danfrebek Dust Till Dawn at Josunee
3rd: 4563 Mr & Mrs R FINDLAY Mallicot McCaully at Firecraig
Res: 4537 Mr C BAUGHAN Janjinks Reflections
VHC: 4553 Mr & Mrs R A BROWN Brentone Lonely One

Class 1176 PGD (21 Entries) Abs: 2
1st: 4601 Mr & Mrs W KITCHEN Jasand Somethin' Blue for Seriema
2nd: 4626 Mrs L PHILPIN Tudorlyn Latin Lover JW
3rd: 4606 Mrs G P MASON Carostar Connoisseur of Glenspey
Res: 4578 Mrs M A HASSOCK Camanna the Copist
VHC: 4567 Mrs J M FORT Orbit Dancer Over Shulune

Class 1177 LD (10 Entries) Abs: 0
1st: 4561 Mr & Mrs R CUMMINGS Altnareagh I'm Bryn
2nd: 4599 Mrs F KAYE Danfrebek First Drill
3rd: 4597 Mrs L D JONES Erjon Executive Blue at Kanooki
Res: 4550 Mrs P M BROOKER Brentone Love n'Boots at Corisian
VHC: 4610 Mr T & Mrs R M MATHER Deeohn Blue Destiny at Maruther

Class 1178 OD (9 Entries) Abs: 0
1st: 4547 Mr & Mrs J J BLAKE Ch Phreelancer Phrosty Moon Over Corydon
2nd: 4641 Mrs V & Miss P SIBBALD Telforth Mister Blue Sky
3rd: 4570 S FRYER CLARK, J, STANLEY, A & EVANS Vonarkle Lyonhart
Res: 4645 Mr J & Mrs C J TIPPER Amalie Mister Music at Tiganlea
VHC: 4580 Mr B HAWKINS It Eng & Fr Ch Johnny Be Good at Brilyn
Class 1179 VB (4 Entries) Abs: 1
1st: 4615 Mrs S L MICKLE Aberhill Cheeky Miss at Takhisis
2nd: 4634 Mr & Mrs C ROBINSON Westoak Gypsy Gold
3rd: 4644 Mr F & Mrs G SMITH Lanrue Snow Breeze of Aldermeade


Class 1180 MPB (13 Entries) Abs: 1
1st: 4607 Miss L MATHER Rubec Renaissance
2nd: 4542 Miss S BEDFORD Sachenda Strawbree Rose
3rd: 4574 Mr & Mrs J A GRINDLEY Lanrue Dizzy Lizzy
Res: 4652 Mrs P A WILKINSON Altricia A Pretty Miss
VHC: 4602 Mr H G & Mrs B A MACRAE Benuasal Angel Eyes

Class 1181 PB (7 Entries) Abs: 2
1st: 4546 Mr & Mrs R BLAIKIE Roanburn Cherry Ice at Kourika
2nd: 4619 Mr J & Mrs L McCORMICK Ileyda Winter Ice Over Lynmack NAF TAF
3rd: 4611 Mr T & Mrs R M MATHER Ileyda Blue Cheyenne of Maruther NAF TAF
Res: 4638 Mrs J SHERRATT Pelido Romanzo TAF
VHC: 4591 Mr G HYDE Eximer Blue Velvet at Londer

Class 1182 JB (7 Entries) Abs: 1
1st: 4642 Mrs V & Miss P SIBBALD Lynmead Sweet Charms at Telforth
2nd: 4582 Mr & Mrs R J HILL Draycott Bold 'N' Beautiful
3rd: 4605 Mrs G P MASON Carostar Pure Cascade in Glenspey
Res: 4637 Mrs G SHAW, Mr W T & Cotswoldsway Ruby Tuesday
VHC: 4589 Mrs M HURST Karlaina St Isabella at Goldhurst

Class 1183 SYB (7 Entries) Abs: 3
1st: 4622 Mr & Mrs R OLIVER Glenbowdene Spun Gold at Rixown
2nd: 4582 Mr & Mrs R J HILL Draycott Bold 'N' Beautiful
3rd: 4557 Miss A CARMICHAEL Stronvar Sending Me To Kilchrenan
Res: 4605 Mrs G P MASON Carostar Pure Cascade in Glenspey


Class 1184 PGB (13 Entries) Abs: 4
1st: 4559 Mr M J & Mrs A A COULSON Bluchip Skyes Moonlight Shadow
2nd: 4593 Mr T & Mrs D A ILEY Ileyda Honeyfield Gold Star-Lite
3rd: 4543 Miss S BEDFORD Sachenda's Red Red Robyn
Res: 4573 Mr & Mrs J A GRINDLEY Lanrue Dolly Day Dream
VHC: 4630 Mr J & Mrs M REID Soroko Satin Shimmer

Class 1185 LB (8 Entries) Abs: 5
1st: 4616 Mrs S L MICKLE Aberhill Personality Tupems at Takhisis
2nd: 4631 Mr J & Mrs M REID Kourika Demi Blu at Soroko
3rd: 4554 Mr & Mrs R A BROWN Brentone Love Story


Class 1186 OB (11 Entries) Abs: 2
1st: 4549 Mrs S BREDDA Elegance in Bloo at Delamere
2nd: 4534 Mr S V & Mrs A J BARRETT Jefsfire So Charming To Brooklynson
3rd: 4572 Miss A GRAINGER Samhaven Summer Dreams
Res: 4618 Mr J & Mrs M McCARTE Sachenda Scarlet O'Hara at Roughrigg
VHC: 4558 Mr M J & Mrs A A COULSON Bluchip Monachs Moonlit Skies

 

SMOOTH COLLIES
Judge - Mr P Bailey

Best Dog : 4654 Mesdames BRATLEY, I M & HOLMES, M G Ch Foxearth Firelancer
Res Best Dog : 4661 Mrs J TUCK Dark Motif From Misstoff
Best Bitch : 4660 Mrs P E LISTER Ch Newarp Jesena Moonlight Sonata
Res Best Bitch : 4657 Mrs H R GIBSON Ch Newton's Guinivere from Foxearth
Best Puppy : 4658 Mrs A & Miss K KINSEY Foxearth Finlander
BEST OF BREED : 4660 Mrs P E LISTER Ch Newarp Jesena Moonlight Sonata


Class 1187 VD/B (3 Entries) Abs: 0
1st: 4657 Mrs H R GIBSON Ch Newton's Guinivere from Foxearth
2nd: 4654 Mesdames BRATLEY, I M & HOLMES, M G Ch Foxearth Firelancer
3rd: 4659 Mrs P E LISTER Newarp Dark Sorceror


Class 1188 PD/B (1 Entries) Abs: 0
1st: 4658 Mrs A & Miss K KINSEY Foxearth Finlander


Class 1189 JD/B (1 Entries) Abs: 0
1st: 4655 Mrs H R GIBSON Knipes Shades of Gold For Pelghart


Class 1190 PGD/B (2 Entries) Abs: 0
1st: 4656 Mrs H R GIBSON Pelghart Perchance to Dream
2nd: 4661 Mrs J TUCK Dark Motif From Misstoff


Class 1191 OD (2 Entries) Abs: 0
1st: 4661 Mrs J TUCK Dark Motif From Misstoff
2nd: 4659 Mrs P E LISTER Newarp Dark Sorceror


Class 1192 OB (1 Entries) Abs: 0
1st: 4660 Mrs P E LISTER Ch Newarp Jesena Moonlight Sonata