BOURNEMOUTH CHAMPIONSHP SHOW
ROUGH COLLIES 2009
JUDGE MISS G BEADEN

BEST OF BREED : 6651 GRAINGER Miss A Samhaven Time Will Tell
Dog CC : 6651 GRAINGER Miss A Samhaven Time Will Tell
Res Dog CC : 6618 BLAKE Mr J & Mrs B J Ch Demelewis Dark Moon Driftin Over Corydon JW
Bitch CC : 6644 FOY Mrs O Aquarelle Des Beldones
Res Bitch CC : 6621 BLAKE Miss M J Corydon Fancy Me JW
Best Puppy : 6617 BLACKMORE Mrs S Magenta Monet


Class 1482 MPD NO ENTRIES

Class 1483 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 6617 BLACKMORE Mrs S Magenta Monet
2nd: 6662 HOWARD Mrs C Corydon Look At Me From Shandlmain
3rd: 6691 RAE Miss L Antoc Kiss The Girls
Res: 6684 MORGANS Mrs D K Retambris Blue Eoghann

Class 1484 JD (8 Entries) Abs: 4
1st: 6648 GAY Mr R C & Mrs D J Yagane's Glory Days
2nd: 6610 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Solomons Gold
3rd: 6714 THOMPSON Mrs A Hanvale Happy Go Lucky
Res: 6624 BOYLE Dr L W Uffspring Utterly In My Soul over Barrenclough

Class 1485 MD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6610 ABBOTT Mr D A Cotswoldway Solomons Gold

Class 1486 ND (5 Entries) Abs: 0
1st: 6712 THOMAS Mrs S Amathus Glengarry
2nd: 6617 BLACKMORE Mrs S Magenta Monet
3rd: 6637 DUNLOP Mrs S M Garbh Tobermory
Res: 6624 BOYLE Dr L W Uffspring Utterly In My Soul over Barrenclough

Class 1487 DD (3 Entries) Abs: 1
1st: 6637 DUNLOP Mrs S M Garbh Tobermory
2nd: 6691 RAE Miss L Antoc Kiss The Girls

Class 1488 PGD (17 Entries) Abs: 3
1st: 6664 JACKSON Miss T Mysticteam Quick Silver To Sassari
2nd: 6658 HARVEY Mrs L Ladnar Mr Bojangles From Brooklynson
3rd: 6627 COLLINO Miss D M Eilroy Witch Doctor
Res: 6629 COLLINS Mrs C & Mr N Choco Pops Du Domaine Des Emeraudes At Triburle (I
VHC: 6641 FINNEY Mrs D Camanna Cristo at Bahatiview

Class 1489 LD (12 Entries) Abs: 4
1st: 6655 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Waltz Of The New Moon
2nd: 6635 CRONK Mrs V Chelborn Kiss'n Tell
3rd: 6722 WALDER Mr & Mrs S Hanvale Doogie Howser
Res: 6692 RAE Miss L Antoc Dark Moon Rising JW
VHC: 6717 UNDERDOWN Mr F & Mrs J Clynelish Abracadabra

Class 1490 OD (12 Entries) Abs: 0
1st: 6651 GRAINGER Miss A Samhaven Time Will Tell
2nd: 6618 BLAKE Mr J & Mrs B J Ch Demelewis Dark Moon Driftin Over Corydon JW
3rd: 6659 HAWKINS, Mrs S & HUMPHREY Mrs S Brilyn Secret Weapon
Res: 6656 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani What's New Pussycat
VHC: 6701 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Ice N Fire
Class 1491 MPB (5 Entries) Abs: 2
1st: 6647 FRYER-CLARK, Mrs J, STANLEY, Mrs A M & AVERY Mrs L Im Posh An Smart Via Vonarkle
2nd: 6689 PHILPIN Mrs L Tudorlyn Tiger Lily
3rd: 6631 CORBEN Mrs P Coarhabeg Exquisite via Caprioara

Class 1492 PB (5 Entries) Abs: 0
1st: 6622 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough
2nd: 6619 BLAKE Miss M J Corydon Follow Me
3rd: 6702 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Tell A Story
Res: 6663 HUMPHREY Mrs S Brilyn Platinum Gift for Shasam
VHC: 6615 BAKER Mrs S Magenta Summer Charm

Class 1493 JB (10 Entries) Abs: 4
1st: 6673 MARGETTS Mrs J Amalie Let Me Be at Collingvale
2nd: 6649 GAY Mr R C & Mrs D J Yagane's Village Maid
3rd: 6678 MAY Mrs T Maqueeba April Love
Res: 6623 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough
VHC: 6642 FOSTER, Mr T & MADGE Miss D Jaysur Monsoon

Class 1494 MB (8 Entries) Abs: 1
1st: 6622 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough
2nd: 6619 BLAKE Miss M J Corydon Follow Me
3rd: 6702 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Tell A Story
Res: 6663 HUMPHREY Mrs S Brilyn Platinum Gift for Shasam
VHC: 6716 TOTFIELD Miss G Carriswillow Wish for Tia

Class 1495 NB (9 Entries) Abs: 1
1st: 6703 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Tell Me Your Dream
2nd: 6638 DUNLOP Mrs S M Garbh Fhlora Mhor
3rd: 6689 PHILPIN Mrs L Tudorlyn Tiger Lily
Res: 6619 BLAKE Miss M J Corydon Follow Me
VHC: 6623 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough

Class 1496 DB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6622 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough
2nd: 6703 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Tell Me Your Dream
3rd: 6638 DUNLOP Mrs S M Garbh Fhlora Mhor

Class 1497 PGB (16 Entries) Abs: 7
1st: 6665 JACKSON Miss T Sassari Salsa
2nd: 6666 JAMES Mrs J M Morvania Summer Affair at Deanjan
3rd: 6639 DUNLOP Mrs S M Samhaven Rhian At Garbh
Res: 6680 MCCANN Miss M Buebezi Ensorcellement At Zolkhan
VHC: 6628 COLLINO Miss D M Imaginist Moon Echo

Class 1498 LB (12 Entries) Abs: 2
1st: 6697 SHIPP, Mr & Mrs R & GRAINGER Miss A Samhaven Mystic Charm At Tremaro
2nd: 6667 JAMES Mrs J M Deanjan Silver Star
3rd: 6657 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani China Doll
Res: 6620 BLAKE Miss M J Corydon Copperita
VHC: 6683 MCLAUGHLIN Mrs M Derbypark Could It Be Magic For Brihow JW

Class 1499 OB (8 Entries) Abs: 2
1st: 6644 FOY Mrs O Aquarelle Des Beldones
2nd: 6621 BLAKE Miss M J Corydon Fancy Me JW
3rd: 6685 McDADE Mrs D Samhaven Summer Nights at Lyndale
Res: 6674 MARGETTS Mrs J Pellismer Popcorn with Collingvale JW Sh.CM
VHC: 6643 FOSTER, Mr T & MADGE Miss D Jaysur Storm Warning

SMOOTH COLLIES
JUDGE
MR G DUFFIELD

BEST OF BREED : 6748 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
Dog CC : 6740 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
Res Dog CC : 6729 FORBES Mrs D A & Miss F L Ch Int & Ir Ch Pelghart Paint It Black At Willowhu
Bitch CC : 6748 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
Res Bitch CC : 6736 HILLS Ms V M Devern Fate a Compli
Best Puppy : 6746 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Easy Listening At Seanua
Best Breeder : Moores

Class 1500 PD (3 Entries) Abs: 1
1st: 6746 NORMAN, Miss C A & RATCLIFFE Mr J Easy Listening At Seanua
2nd: 6747 PAGE Mrs J E Norfield Oh What A Knight

Class 1501 JD (2 Entries) Abs: 1
1st: 6747 PAGE Mrs J E Norfield Oh What A Knight

Class 1502 GD NO ENTRIES

Class 1503 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6741 MOORES Miss D J Manordeifi Storm Breaker

Class 1504 LD (3 Entries) Abs: 1
1st: 6737 HYDE Mr G Foxearth Following On
2nd: 6745 MOORES Mrs E J Manordeifi Solar Eclipse

Class 1505 OD (4 Entries) Abs: 0
1st: 6740 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
2nd: 6729 FORBES Mrs D A & Miss F L Ch Int & Ir Ch Pelghart Paint It Black At Willowhu
3rd: 6727 DAVIS Mrs C Sharidon Anything Goes at Keenacre
Res: 6750 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield JW

Class 1506 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6749 WALLIS Mrs D Norfield Scarlet Rose
2nd: 6731 GIDDINGS Mrs K All That Jazz at Ryecombe
3rd: 6725 COATES Mrs K E Alopex Blue Moon

Class 1507 JB (2 Entries) Abs: 1
1st: 6749 WALLIS Mrs D Norfield Scarlet Rose

Class 1508 GB (1 Entries) Abs: 0
1st: 6742 MOORES Miss D J Manordeifi Penny Blue

Class 1509 PGB (1 Entries) Abs: 0
1st: 6734 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Fine Provenance

Class 1510 LB (5 Entries) Abs: 2
1st: 6743 MOORES Miss D J Manordeifi Silvadora
2nd: 6730 GAY Mr R C & Mrs D J Manordeifi Sapphire Mist At Yagane
3rd: 6733 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Out of the Blue

Class 1511 OB (4 Entries) Abs: 1
1st: 6748 SEWELL, Mrs P & SEWELL Miss J Ch Foxearth Farris Via Lewarne
2nd: 6736 HILLS Ms V M Devern Fate a Compli
3rd: 6744 MOORES Miss D J Manordeifi Scheherazade