Bath Championship Show
May 2013
Rough Collies Judge - Mr A Wight

If you would like your photos added to results, please email to collielife@aol.com

ROUGH COLLIES - SMOOTH COLLIES

Dog CC/BOB : 4884 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW
Res Dog CC : 4846 BLAKE Miss M J Demelewis Catch The Blues For Corydon
Bitch CC : 4922 NEWMAN Mrs L Corydon La Caprita Of Phreelancer
Res Bitch CC : 4842 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Miley Cyrus
Best Puppy : 4883 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Spirit Of Legend


Class 1277 MPD (5 Entries) Abs: 1
1st: 4883 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Spirit Of Legend BP


2nd: 4920 MOREY, Mrs L K & AIKMAN Ms J Welanga Bush Tucker with Brookynut


3rd: 4953 THORNE Mrs R & Triforce Dragon Heart


Res: 4853 COLLINS Mrs C & Mr N Rydeen In Concert With Triburle (Imp)
VHC:

Class 1278 PD (4 Entries) Abs: 1

1st: 4951 TELFORD, Mr R & TELFORD Miss S.M Glenbowdene Shades Of Gold


2nd: 4891 GRINDLEY Mr & Mrs J A Lanrue Christopher Wren
3rd: 4899 HAWKINS Mrs S Brilyn Intoxicated

Class 1279 JD (4 Entries) Abs: 0

1st: 4841 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Bruce Willis
2nd: 4839 BARNES Mrs S Ravenskye Imperialwizard
3rd: 4928 RADFORD-HOUSE Mrs M Fivejays Highland Piper
Res: 4903 HOULDING Mr & Mrs C Sandcourt Blue Temptation

Class 1280 ND (5 Entries) Abs: 0
1st: 4951 TELFORD, Mr R & TELFORD Miss S.M Glenbowdene Shades Of Gold
2nd: 4891 GRINDLEY Mr & Mrs J A Lanrue Christopher Wren
3rd: 4853 COLLINS Mrs C & Mr N Rydeen In Concert With Triburle (Imp)
Res: 4942 STANTON Mr D & Mrs G Brilyn Signature Blend
VHC: 4834 AIKMAN Ms J Erjon Extol Joins Welanga

Class 1281 PGD (14 Entries) Abs: 2
1st: 4910 JACKSON Miss T Sassari Mister Solitaire
2nd: 4886 GLOVER Mrs B Caprioara Blueberry Charm


3rd: 4863 COULSON Mr & Mrs M Coarhabeg Rider In The Sky Over Bluchip
Res: 4934 SCOTT Mrs J Aniesh Portrait In Blue
VHC: 4845 BLAKE Miss M J Corydon The Persuader

Class 1282 LD (9 Entries) Abs: 1

1st: 4850 BOYLE Dr L W Barrenclough Touch of Class JW
2nd: 4961 WHITE Mr B Capioara Gray Owl
3rd: 4878 FULLER Mrs E Damos Diamond Legend
Res: 4862 FALLETTO Snr G Wiener Waltz Blu Di Cambiano


VHC: 4851 COLLINO Miss D M Eilroy Witch Doctor At Imaginist

Class 1283 OD (10 Entries) Abs: 0
1st: 4884 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch & Ir Ch Ingledene Late Nite Legend JW DCC/BOB

2nd: 4846 BLAKE Miss M J Demelewis Catch The Blues For Corydon RDCC
3rd: 4911 JACKSON Miss T Sassari Suffolk Affair
Res: 4889 GRAINGER, Miss A & NAGRECHA Mr D Ch Samhaven On The Crest
VHC: 4905 HOWARD Mr & Mrs M A Demelewis Catchmydrift

Class 1284 VD (6 Entries) Abs: 0
1st: 4917 MILLIGAN Mr A S & Mrs J E Ch Alfsden Circle Of Life
2nd: 4930 RAE Miss L Ch Antoc Dark Moon Rising JW
3rd: 4927 PHILLIPS Mrs K Boughlee Black Domino
Res: 4844 BEARDSWORTH Mr D & Mrs M Maysinder Pride Of Athens
VHC: 4866 CUNNINGTON Mr & Mrs B Pellismer Firecracker

Class 1285 MPB (3 Entries) Abs: 0
1st: 4855 COLLINS Mrs C & Mr N Rydeen Just One Kiss For Triburle (Imp)
2nd: 4936 SCOTT Mrs J Highnol After A Dream for Aniesh
3rd: 4925 PATTERSON Mr & Mrs M T Trenley Promise To Treeview

Class 1286 PB (8 Entries) Abs: 0
1st: 4880 GALLAGHER Mrs H Passionate Embrace at Gemheid


2nd: 4849 BOYLE Dr L W Barrenclough Golden Gem
3rd: 4908 HUMPHREY, Mrs S & HAWKINS Mrs S Brilyn's Guilty Pleasure
Res: 4897 HARVEY Mr K J & Mrs A Wicani Picture Perfect
VHC: 4864 COULSON Mr & Mrs M Jopium Touch The Skye

Class 1287 JB (11 Entries) Abs: 0
1st: 4842 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Miley Cyrus RBCC
2nd: 4849 BOYLE Dr L W Barrenclough Golden Gem
3rd: 4881 GALLAGHER Mrs H Gemheid Wribbons of Light
Res: 4847 BLAKE Miss M J Corydon Persnickety Miss
VHC: 4954 TIMPERON Mr J S & Mrs R Roscot's Passion Not Fashion

Class 1288 NB (10 Entries) Abs: 0
1st: 4849 BOYLE Dr L W Barrenclough Golden Gem
2nd: 4855 COLLINS Mrs C & Mr N Rydeen Just One Kiss For Triburle (Imp)
3rd: 4908 HUMPHREY, Mrs S & HAWKINS Mrs S Brilyn's Guilty Pleasure
Res: 4864 COULSON Mr & Mrs M Jopium Touch The Skye


VHC: 4952 TELFORD, Mr R & TELFORD Miss S.M Glenbowdene Diamonds N'lace

Class 1289 PGB (21 Entries) Abs: 4
1st: 4873 FLOWER Mrs S Atendus April Maid Is Serenlas
2nd: 4913 KITCHEN Mr & Mrs W Altnareagh Summertime at Seriema
3rd: 4937 SHIPP Mr R P & Mrs M A Tremaro Tapestry
Res: 4837 ARROWSMITH Ms C E Saganan Lady True Blue
VHC: 4924 NEWTON & PATTERSON Mesdames Darahill Crazy Love

Class 1290 LB (12 Entries) Abs: 0
1st: 4915 LOADER Mrs G & Mr A Ingledene Lace N' Promises at Allangill
2nd: 4946 STEVENS Mrs M A Boughlee Wannabe a Star
3rd: 4939 SMEDLEY, Mrs C & BROWNE Ms G Atendus Quick Step To Antoc
Res: 4902 HORNBY Mr A R & Mrs P E & ARNALL Miss R Tanzenny Ebony Eyes Sh.CM
VHC: 4938 SHIPP Mr R P & Mrs M A Rahlissa Snow Maiden For Tremaro

Class 1291 OB (17 Entries) Abs: 0
1st: 4922 NEWMAN Mrs L Corydon La Caprita Of Phreelancer BCC
2nd: 4888 GRAINGER Miss A Ch Samhaven Wired For Sound


3rd: 4901 HOLLYWOOD, Mrs A C & WATERHOUSE Mrs C Amalie Lynmead Hi Honey


Res: 4914 LITTLE Ms K Ch Buebezi Belle Mystique De Cathyja
VHC: 4947 STEVENS Mrs M A Boughlee Midnight Sky

Class 1292 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 4859 CORBEN Mrs P Myriehewe Ouija Board via Caprioara
2nd: 4838 ARROWSMITH Ms C E Myriehewe Amazing Grace

SMOOTH COLLIES


Best Dog : GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish


Res Best Dog : GIDDINGS Mrs K. Ryecombe Discovered Gold
Best Bitch/BOB : RICE Mrs G Kevranna Theras Enate Echo
Res Best Bitch : GIDDINGS Mrs K. All That Jazz At Ryecombe
Best Puppy : DAVIS Mrs C Yagane's the Jazz Singer at Keenacre

Class 1293 PD (2 Entries) Abs: 1
1st: 4965 DAVIS Mrs C Yagane's the Jazz Singer at Keenacre BP

Class 1294 JD (2 Entries) Abs: 0


1st: 4966 DENTON Mr R J & Mrs J M Ryecombe Jaffa Jake
2nd: 4977 RICE Mrs G Kevranna Theras Suny Spirit

Class 1295 PGD (2 Entries) Abs: 0
1st: 4968 GIDDINGS Mrs K. Ryecombe Discovered Gold RBD
2nd: 4972 LEACH Mrs C H Manordeifi Dionysus at Hilltarn

Class 1296 OD (3 Entries) Abs: 1
1st: 4970 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Matt Finnish BD
2nd: 4973 MOORES Miss D J Manordeifi Shadow Chaser

Class 1297 PB NO ENTRIES

Class 1298 JB (3 Entries) Abs: 0
1st: 4978 RICE Mrs G Kevranna Theras Enate Echo BB/BOB
2nd: 4962 BEENEY Mrs S. M Ryecombe Jolly Jonquil At Coneypark
3rd: 4974 MOORES Miss D J Tomalca Buttons'n'bows At Manordeifi

Class 1299 PGB (2 Entries) Abs: 0
1st: 4975 MOORES Miss D J Manordeifi Silver Dazzler
2nd: 4976 PURVEY Mrs D Westbridge Blue Fantasy By Trendet

Class 1300 OB (4 Entries) Abs: 2
1st: 4969 GIDDINGS Mrs K. All That Jazz At Ryecombe RBB
2nd: 4971 GRIFFITHS Mrs I M G Alopex Little Summer