BATH CHAMPIONSHIP SHOW 2009

ROUGH COLLIES
JUDGE -
MR K S WILBERG

BEST OF BREED : 5927 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
Dog CC : 5925 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch Ingledene Late Nite Legend JW
Res Dog CC : 5941 HARRIS Mrs G Samhaven Thierry Scores For Carriswillow
Bitch CC : 5927 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
Res Bitch CC : 5986 RITCHIE, Mr J & GARABELLI, M T & FALLETTO G Hit Parade Blu Di Cambiano (Imp)
Best Puppy : 5887 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Joanna
Best Veteran : 5990 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Diamond Days JW
Best Breeder : Smedley

Class 1244 MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: 5950 HOWARD Mrs C Corydon Look At Me From Shandlmain
2nd: 6010 WELSH Mrs B P Ladnar Arts'n Crafts At Thistlewing
3rd: 5983 RAE Miss L Antoc Kiss The Girls

Class 1245 PD (7 Entries) Abs: 1
1st: 5973 MCENTEE Mrs G. M. Gerian Sunlover
2nd: 5886 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Cool Hand Luke
3rd: 5929 GLADWELL Miss S J Jotars Time for Love
Res: 6001 THOMPSON Mrs A Hanvale Happy Go Lucky
VHC: 5893 BLACKMORE Mrs S Magenta Monet

Class 1246 JD (8 Entries) Abs: 1
1st: 5908 CORBEN Mrs P Wicani Jewel in the Rough via Caprioara
2nd: 5939 HAMILTON Miss K D Kiaminogues Paint It Black
3rd: 5929 GLADWELL Miss S J Jotars Time for Love
Res: 5987 SHIPP Mr R & Mrs M Mystic Touch Of Tremaro
VHC: 5991 SOUTH Mrs J D Uffspring Untouchable

Class 1247 ND (7 Entries) Abs: 0
1st: 5973 MCENTEE Mrs G. M. Gerian Sunlover
2nd: 5929 GLADWELL Miss S J Jotars Time for Love
3rd: 6001 THOMPSON Mrs A Hanvale Happy Go Lucky
Res: 5893 BLACKMORE Mrs S Magenta Monet
VHC: 5897 BOYLE Dr L W Uffspring Utterly In My Soul over Barrenclough

Class 1248 PGD (16 Entries) Abs: 3
1st: 5956 JACKSON Miss T Sassari Suffolk Affair
2nd: 5884 AVERY Mrs L J Lynviews Lucas
3rd: 6003 UNDERDOWN, Mr F & Mrs J & GRAINGER Miss A Samhaven Fair Play For Clynelish
Res: 5938 GUARD Mrs E Jotars Moon Trooper
VHC: 5963 KELLY Mrs J L Pelido Kind Of Magic

Class 1249 LD (20 Entries) Abs: 3
1st: 5910 CRONK Mrs V Chelborn Kiss'n Tell
2nd: 5932 GRAINGER Miss A Samhaven Time Will Tell
3rd: 5918 EMERY Mrs D Salsina Storm In A Teacup At Colyheart
Res: 5982 RADFORD Mrs M Dravahland Dashing Daley To Fivejays
VHC: 5903 BUCKLEY Mr N C & Mrs A C Lynmead Love Is In The Air At Cassaby

Class 1250 OD (11 Entries) Abs: 3
1st: 5925 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch Ingledene Late Nite Legend JW
2nd: 5941 HARRIS Mrs G Samhaven Thierry Scores For Carriswillow
3rd: 5989 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Ice N Fire
Res: 5940 HAMILTON Miss K D Country's Dream King For A Day Jw (Imp)
VHC: 5883 CHEB Mrs O Int Ch Elsamos Star Traveller

Class 1251 VD (3 Entries) Abs: 1
1st: 5892 BENDALL Mrs E M Gemastra Teasy Weasy of Cheilnor
2nd: 5970 MARKESKY Mrs A G Peptide Butter Down Ben

Class 1252 MPB (6 Entries) Abs: 2
1st: 5928 GEDDES Mr J N & Mrs V Ingledene Leather N Lace
2nd: 5899 BOYLE Dr L W Carristina Radiant Sunrise over Barrenclough
3rd: 5904 BUCKLEY Mr N C & Mrs A C Amalie Such Is Love With Cassaby
Res: 5999 TAME Mrs V Lyndale Summer Lovin at Rahlissa

Class 1253 PB (14 Entries) Abs: 3
1st: 5887 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Joanna
2nd: 5951 HOWARD Mrs C Shandlmain Kissed By Magic
3rd: 5920 EVANS Mrs S Nutslade Secret Pattie
Res: 5924 GAY Mr R C & Mrs D J Yagane's Rosy Mantle
VHC: 5898 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough

Class 1254 JB (9 Entries) Abs: 2
1st: 5953 HUNT, Mrs H R & CORNISH Mrs P M Rifflesea Rapture
2nd: 6015 WILSON Mr G S & Mrs P Valleyhaven Coco Chanel
3rd: 5992 SOUTH Mrs J D Uffspring Until
Res: 5917 DUCASSE, Mrs M & GRAINGER Miss A Samhaven Hold The Dream
VHC: 5949 HOULDING Mr & Mrs C Nutslade Dancing Jenny

Class 1255 NB (15 Entries) Abs: 0
1st: 5951 HOWARD Mrs C Shandlmain Kissed By Magic
2nd: 5920 EVANS Mrs S Nutslade Secret Pattie
3rd: 5898 BOYLE Dr L W Uffspring Unchained Melody over Barrenclough
Res: 5999 TAME Mrs V Lyndale Summer Lovin at Rahlissa
VHC: 5992 SOUTH Mrs J D Uffspring Until

Class 1256 PGB (19 Entries) Abs: 5
1st: 6005 UNSTEAD Mrs G Atendus Have A Nice Day
2nd: 5988 SHIPP, Mr & Mrs R & GRAINGER Miss A Samhaven Mystic Charm At Tremaro
3rd: 5930 GLADWELL Miss S J Jotars Easter Moon JW Sh.CM
Res: 6015 WILSON Mr G S & Mrs P Valleyhaven Coco Chanel
VHC: 5913 DALEY Mrs Rahlissa Love Unlimited With Melayla

Class 1257 LB (11 Entries) Abs: 3
1st: 5995 STEEL Mrs S R Danfrebek Pure Design For Moyles
2nd: 5933 GRAINGER Miss A Branock Rum Truffle At Samhaven
3rd: 6013 WILLIAMS-SMITH Mr R J & Mrs L S Danrox Wicked Affair
Res: 6007 UNSTEAD, Mrs G & GRAINGER Miss A Samhaven Charmed By Rubies For Atendus
VHC: 6015 WILSON Mr G S & Mrs P Valleyhaven Coco Chanel

Class 1258 OB (9 Entries) Abs: 2
1st: 5927 GEDDES Mr J N & Mrs V Ch Black Gary La Dame Chere at Ingledene (Imp)
2nd: 5986 RITCHIE, Mr J & GARABELLI, M T & FALLETTO G Hit Parade Blu Di Cambiano (Imp)
3rd: 5935 GRAINGER, Miss A & NAGRECHA Mr T Ch Samhaven Music
Res: 5885 BARRETT Mr S V & Mrs A J Brooklynson Bacall
VHC: 5960 JAMES Mrs J M Deanjan Dixie Darling

Class 1259 VB (3 Entries) Abs: 0
1st: 5990 SMEDLEY Mrs C A & Mr J W Antoc Diamond Days JW
2nd: 6012 WILLIAMS-SMITH Mr R J & Mrs L S Rhodabern Wishin' On A Star For Danrox
3rd: 5998 STEVENS Mrs J Lekoy Marbles Maiden JW Sh.CM

SMOOTH COLLIES
JUDGE - MR S CLARK

BEST OF BREED : 6024 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
Best Dog : 6024 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
Res Best Dog : 6030 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield JW
Best Bitch : 6020 HILLS Ms V M Devern Fate a Compli
Res Best Bitch : 6022 HUTCHINGS Mrs F Ch Foxearth Fluorescence At Molloney Sh.CM
Best Puppy : 6029 WALLIS Mrs D Norfield Scarlet Rose
Best Breeder : Mrs D Purvey

Class 1260 PD NO ENTRIES

Class 1261 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6026 PURVEY Mrs D Freejack Midnight Dazzler


Class 1262 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: 6031 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Rowvale River Of Fortune At Snowtrekka
2nd: 6016 EVANS Miss J Southcombe Starman
3rd: 6023 KEEN Mrs A. Manordeifi Paisley Blue At Nashanessen

Class 1263 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 6024 LISTER Mrs P E Ch Eridor Im Mr Blu At Newarp (Imp)
2nd: 6030 WALLIS Mrs D Freejack First Knight at Norfield JW
3rd: 6027 PURVEY Mrs D Freejack Royal Knight
Res: 6032 WINTER, E A & UNWIN, S T Misses Sturtmoor Alexavier Odessy at Snowtrekka

Class 1264 PB (2 Entries) Abs: 1
1st: 6029 WALLIS Mrs D Norfield Scarlet Rose


Class 1265 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 6029 WALLIS Mrs D Norfield Scarlet Rose


Class 1266 PGB (2 Entries) Abs: 0
1st: 6028 PURVEY Mrs D Freejack A Touch Of Magic
2nd: 6025 LUSTY Miss A G Juniperwood Dream Maker


Class 1267 OB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6020 HILLS Ms V M Devern Fate a Compli
2nd: 6022 HUTCHINGS Mrs F Ch Foxearth Fluorescence At Molloney Sh.CM