EAST ANGLIAN COLLIE ASSOCIATION
OPEN SHOW
OCTOBER 2013

Judges:
Margaret Masterman (Rough and Smooth)
Entries
Rough Collies 81, Smooth Collies 10
Special Award Classes
Kate Arrowsmith
Entries 16

BIS - Wicani Wears Red


RBIS/BOS - Foxearth Flockmaster for Breckamore
BPIS - Ingledene Spirit of Legend
BOSPIS - Foxearth Furore


BMPIS - Bahatiview Bojangles for Tudorlyn
BVIS Ch. Im Mr Blu at Newarp



ROUGH COLLIES - SMOOTH COLLIES

Veteran Dog (1 entry)
1st Towler’s Redola Daydream Believer

Minor Puppy Dog (2 entries)
1st Philpin’s Bahatview Bojangles for Tudorlyn
2nd Mellish’s Demelewis Moonchaser

Puppy Dog ( 6 entries, 2 Abs)
1st Geddes Ingledene Spirit of Legend (Best Puppy Dog)
2nd Gallagher’s Karcasam Pheonix at Gemheid
3rd Wray’s Takhisis Fade to Black
4th Veitch’s Takhisis Flash Harry at Roseriva

Yearling Dog (4 entries, 1 Abs)
1st Harvey’s McLeod’s Dealers Illegal Dancer
2nd Sargeant’s & Calvert’s Coarhaberg Osprey with Leningay


3rd Malpas’ Lanlin Sieze the Moment

Undergraduate Dog (5 entries, 2 Abs)

1st Hull’s Lizmark Gold Standard
2nd Sargeant’s & Calvert’s Coarhaberg Snowy Albatross with Leningay


3rd Skinner’s Nikal it’s Gud To Be Black

Post Graduate Dog (5 entries, 2 Abs)
1st Hainie’s Wicani Classic Renaissance (Reserve Best Dog)


2nd Malpas’ Lanlin Ghostly Blues


3rd Adams & Carlyon’s Bellcot Winter Blizzard

Limit Dog (6 entries, 1 Abs)
1st Jackson’s Sassari Suffolk Affair (Best Dog)
2nd Scamp’s Marketdene The One and Only


3rd Adams/Carlyon Tudorlyn New Hope
Res Howell’s McLeods Becomes Robin Hood (Imp)
VHC Hull’s Lizmark Solid Gold

Open Dog (4 entries)


1st Wray’s Takhisis High Voltage (Best Veteran Dog)


2nd Smith’s Ladnar Timeshare for Rashel
3rd Hickman & Bowden’s Takhisis Elektric Night
Res Jackson’s Mysticteam Quick Silver to Sassari

Veteran Bitch (5 entries, 1 Abs)
1st Stillwell’s Corydon Rio Onda at Bellawave
2nd Hutchinson’s Karibuni Tennessee Waltz
3rd Walker’s Oakanmoor I’m a Puzzle for Joyville JW ShCM
Res Malpas’ Lanlin Golden Times

Minor Puppy Bitch (1 entry, 1 Abs)

Puppy Bitch (6/4)
1st - Collino's Imaginist Waxing Lyrical (BEST PUPPY BITCH)
2nd - Wray's Takhisis Lady Grace

Yearling Bitch (5/3)
1st - McGrath's Churchoak Truly for Seryphina
2nd - Collino's Imaginist Diversity

Undergraduate Bitch (7/5)
1st - Veitch's Lizmark Gold Charm at Roseriva
2nd - Hull's Lizmark Gold Nugget
3rd - Foster & Madge's Ingledene Ocean Breeze with Jaysur
Res - Foster & Madge's Jaysur All that Jazz
VHC - Ludlow's Maqueeba Holly Love of Life at Malina

Post Graduate Bitch (9/3)
1st - Harvey's Wicani Wears Red (BEST BITCH, BOB, BIS)
2nd - McGrath's Seryphina Star Sapphire
3rd - Wells' Welanga Fire Jade
Res - Gladwell's Jotars Enchanted Moon JW, Sh.CM
VHC - Hutchinson's Karibuni Candle in the Wind

Limit Bitch (9/5)
1st - Harvey's White Lace 'n' Promises


2nd - Randall's Ladnar Skylark JW
3rd - Hull's Lizmark Startime
Res - Ludlow's Maqueeba Holly Love of Life at Malina

Open Bitch (6/1)
1st - Pitchfork's Wicani Nightingale over Merrimade
2nd - Harvey & McGrath's Seryphina Dance of the Raven Moon
3rd - Gladwell's Jotars Easter Moon JW Sh. CM
Res - Hull's Lizmark Lookin Fab

 

*******

 

Special Award Classes
Puppy Dog or Bitch (6 entries,3 abs)
1st Griffith’s Foxearth Furore (Smooth)
2nd Collino’s Imaginist Waxing Lyrical (Rough)
3rd Philpin’s Bahatview Bojangles for Tudorlyn

Post Graduate Dog or Bitch (5 entries)
1st Harvey’s Wicani Wears Red (Rough)
2nd Kennedy’s Rycombe Deb’n Air (Smooth)
3rd Scamp’s Marketdene The One and Only (Rough)
Res Skinner’s Nikal It’s Gud To Be Black (Rough)
VHC Hutchinson’s Karibuni Candle in the Wind (Rough)

Open Dog or Bitch (7 entries)
1st Benton’s Alopex Marionette of Oakstelle (Smooth)
2nd Lister’s Manordeifi Miss Daisy at Newarp JW (Smooth)
3rd Towler’s Redola Daydream Believer (Rough)
Res Harvey’s Wicani White Lace ‘n Promises (Rough)
VHC Hutchinson’s Karibuni Tennessee Waltz

 

******

 

Puppy Walk (3 entries)
1st Randall’s Ladnar Harvey Moon


2nd Malpas’ Lanlin Lucky Secret
3rd Howells Shandlmain Arixjandra


Smooth Collies
Junior Dog or Bitch (1 entry)

1st Griffith’s Foxearth Furore (Best Puppy)

Open Dog (5 entries, 1 Abs)


1st French’s Foxearth Flock Master for Breckamore (Best Dog & Best of Breed)


2nd Hutchings Collidach Molloney Ta Tu You
3rd Lister’s CH Eridor I’m Mr Blu at Newarp (Imp) (Best Veteran)


Res Kennedy’s Rycombe Deb n’ Air

Open Bitch (4 entries, 1 Abs)


1st Hutchings Collidach Molloney Fay Mouse (Best Bitch, RBOB, BOS)
2nd Lister’s Manordeifi Miss Daisy at Newarp JW


3rd Benton’s Alopex Marionette of Oakstelle